Β΄Εθνική (Νότος / 12η αγωνιστική): Πάτησε πάλι κορυφή το Περιστέρι

Χρειάστηκε να παρέλθουν οκτώ αγωνιστικές προκειμένου να επιστρέψει ξανά στην κορυφή του νότιου ομίλου της Β΄Εθνικής το Περιστέρι -έστω και με μειονέκτημα στην ισοβαθμία με τον Πανερυθραϊκό. Η ουσία είναι ότι η ομάδα του Νίκου Καραγιάννη επιβλήθηκε του Ιωνικού Νίκαιας με 70-57 στο εξ αναβολής παιχνίδι της 12ης αγωνιστικής, σημείωσε την 3η σερί νίκη της και “έπιασε” εκ νέου τον Πανερυθραϊκό στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Εκ διαμέτρου αντίθετη είναι η πορεία που ακολουθεί τις τελευταίες εβδομάδες ο Ιωνικός. Οι Νικαιώτες το πάλεψαν μέχρι τέλους στο Περιστέρι, έμειναν μέσα στο παιχνίδι για πάνω από 30 λεπτά και παρότι στο 28′ βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 51-34, κατάφεραν να ρίξουν τη διαφορά μέχρι τους έξι πόντους (55-49) στο 4ο δεκάλεπτο. Στα επόμενα λεπτά όμως οι γηπεδούχοι ανέβασαν πάλι τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους και υποχρέωσαν τον Ιωνικό στην πέμπτη συνεχόμενη ήττα, η οποία όχι μόνο τον απομακρύνει πολύ από την κούρσα της ανόδου, αλλά τον βάζει πλέον και για τα καλά σε περιπέτειες…

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ-ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ BARISTA BROTHERS 70-57
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-18, 31-25, 53-42, 70-57
Διαιτητές: Παπαθανασίου-Λαζαρίδης
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Καραγιάννης): Παππάς 15, Ντακούλιας 4, Γοργόνης 3, Μαγκουνής 17 (1), Πολυτάρχου 4, Παπαντωνάκος 9 (2), Μάντζαρης 4, Τασόπουλος 8, Γκιουζέλης 6, Καπώνης, Στάθης.
ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ BARISTA BROTHERS (Γούναρης): Βασιλόπουλος 2, Περσίδης 7, Παναγιωταράς 3 (1), Καπινιάρης 9, Παλαιοχωρίτης 7 (1), Βουγιούκας 5, Σπανός 3, Περδικάρης 7, Πάντσιος 5, Πετρόπουλος 9 (1).