Β΄ΕΣΚΑ – Πανηγυρίζει την άνοδο ο Νικηφόρος

ball_breaking_wallΤην άνοδο στην Α΄ΕΣΚΑ πανηγυρίζει ο Νικηφόρος. Στο κλειστό της Αγίας Βαρβάρας ο Νικηφόρος επικράτησε με σκορ 75-64 της Παλατιανής, έκανε το 3-2 στην σειρά των τελικών για τα play offs του 1ου ομίλου της Β’ ΕΣΚΑ και μαζί με τη νίκη του, σφράγισε το εισιτήριο για την Α’ ΕΣΚΑ.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν το παιχνίδι αποφασισμένοι και με ενέργεια και έκλεισαν προηγούμενοι του ημίχρονο με 40-43. Ωστόσο μετά την ανάπαυλα, ο Νικηφόρος ήταν αυτός που βγήκε με απόλυτη συγκέντρωση στο παρκέ, σημειώνοντας ένα επί μέρους 21-7 στο τρίτο δεκάλεπτο, φτάνοντας στο 61-50 με την συμπλήρωση 30 λεπτών αγώνα. Προβάδισμα 11 πόντων που κράτησε μέχρι το τέλος (14-14 το σκορ στην τελευταία περίοδο) για να πανηγυρίσει μια σπουδαία επιτυχία.

ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ-ΠΑΛΑΤΙΑΝΗ 75-64
Διαιτητές: Σκούτας, Διμπινούδης
Δεκάλεπτα: 20-21, 40-43, 61-50, 75-64
ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ (Καρβούνης): Στάμος, Μαράτος, Γεργεριτάκης 2, Βεκρής 5 (1), Τζιώτης 15 (3), Καμνιώτης 11 (1), Παπαναγόπουλος 2, Χατζηϊωάνου 3 (1), Κουτσουμπάκος 9, Κωστάκος, Ασημένιος 15, Βαμβακίδης 13 (2).
ΠΑΛΑΤΙΑΝΗ (Παπανδρέου, Σωμαράκης): Μανθιός, Πετρόπουλος, Τσαγγαράκης 17, Κακολύρης 12 (1), Φιλίππου 4, Ντολαπτσής, Λίτσιος Χ. 8, Καρτσούνης, Ντανάς 6, Λίτσιος Γ. 11, Χριστόπουλος 6 (1).