Βαριά ήττα για την Ανδρών Β’

Δύο άσχημα δεκάλεπτα στοίχισαν στην Εθνική Ανδρών Β’, η οποία γνώρισε την ήττα με 91-51 από την Εθνική Αυστραλίας στο State Basketball Center στο Knox.

Το πρώτο και το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν αυτά που στοίχισαν περισσότερο στην ελληνική ομάδα. Το 25-9 το οποίο καταγράφηκε στην πρώτη περίοδο της αναμέτρησης, έδωσε τον τόνο και για το υπόλοιπο της αναμέτρησης. Η Ελλάδα στο δεύτερο και το τρίτο δεκάλεπτο ισορρόπησε κάπως την κατάσταση, αλλά η τέταρτη περίοδος δεν ήταν η καλύτερη δυνατή και πάλι με το επιμέρους σκορ να είναι 29-11. Η διαφορά διευρύνθηκε στο τέταρτο δεκάλεπτο, ξεπερνώντας τους 30 πόντους (71-40, 33’13’’) για να φτάσει και στους 40 με τη λήξη της αναμέτρησης.

Η ελληνική ομάδα είχε και πάλι χαμηλά ποσοστά ευστοχίας (35% εντός πεδιάς, 25% στα σουτ τριών πόντων), ενώ αυτή τη φορά έχασε και τη μάχη των ριμπάουντ (39-23). Επίσης είχε 6/8 ελεύθερες βολές, ενώ η Αυστραλία 13/23.
Οι δύο ομάδες θα συναντηθούν και πάλι την Τετάρτη (27/6, 12.00) στον τρίτο και τελευταίο αγώνα της σειράς.

ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ – ΕΛΛΑΔΑ  91-51
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-9, 45-26, 62-40, 91-51
ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ (Μπράουν): Κρόφορντ 2, Μιλς 6, Γκίμπσον 8, Ινγκλς 17, Νιούλι 13, Ντελαβεντόβα 3, Μπάρλοου 3, Γουόρθινγκτον 15, Μπέινς 9, Κίκερτ 2, Νίλσεν 6, Μάριτς 7
ΕΛΛΑΔΑ (Μίσσας): Παπαντωνίου 6, Κατσίβελης, Βεργίνης 6, Γιαννακίδης 8, Αθηναίου, Τσαϊρέλης 6, Τσακαλέρης 6, Σαρικόπουλος 2, Μπόγρης 4, Κασελάκης 3, Παππάς 10