Β’ Εθνική (Βορράς) – 2η αγωνιστική… Θρίλερ σε Πεύκα, Κατερίνη και Λιβαδειά

aias-egaleo

Πλούσιο σε σασπένς, ήρωες και… φωνές διαμαρτυρίας ήταν το μενού της 2ης αγωνιστικής στον βόρειο όμιλο της Β’ Εθνικής!

Ο Δάνης Ελευθεριάδης ήταν ο παίκτης που έκρινε εν πολλοίς το ντέρμπι της ημέρας, μεταξύ των Μαχητών Δόξας Πεύκων και του Στρατωνίου (64-62). Ο νεαρός φόργουορντ σημείωσε 19 πόντους, συμπεριλαμβανομένου και του νικητήριου σουτ 1,5 λεπτό πριν από τη λήξη που “έγραψε” το τελικό 64-62 για τους Μαχητές Δόξας, οι οποίοι προηγήθηκαν ακόμα και 41-18 στο πρώτο ημίχρονο και όλα έδειχναν ότι οδεύουν προς μία εύκολη νίκη.

Το Στρατώνι είχε πάντως διαφορετική άποψη, αφού “γύρισε” το ματς με την άμυνα του, δεχόμενο μόνο 17 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο. Η ομάδα της Χαλκιδικής ισοφάρισε στα τελευταία λεπτά, μόνο που ο Ελευθεριάδης πέτυχε το κρίσιμο καλάθι και στο τελευταίο ενάμιση λεπτό καμία ομάδα δεν κατάφερε να σκοράρει.

Τι… Αργυρός; Χρυσάφι!

Ο Πέτρος Αργυρός αποδείχθηκε… χρυσάφι για τη Δόξα και χάρισε στην ομάδα της Λευκάδας την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα, με 86-80 επί της σκληροτράχηλης Ελευθερούπολης. Με τον Γιώργο Διαμαντόπουλο στον πάγκο λόγω τραυματισμού, ο 16χρονος Πέτρος Αργυρός σημείωσε 13 πόντους, συμπεριλαμβανομένων και δύο απανωτών τριπόντων που έκαναν το σκορ 77-68 στο 36′, βγάζοντας έτσι τη Δόξα Λευκάδας από τη δύσκολη θέση. Σπουδαία, όσο και αγχωτική νίκη σημείωσε ο Αίας Ευόσμου επί του Αιγάλεω με 70-66.

Η ομάδα του Γιάννη Χατζούλη δέχτηκε 28 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο, βρέθηκε νωρίς νωρίς πίσω στο σκορ με 12 πόντους διαφορά, κατάφερε όμως να ανατρέψει το σκηνικό με την καλή της άμυνα (δέχτηκε μόνο 38 πόντους στα επόμενα τρία δεκάλεπτα) και να διπλασιάσει τις νίκες της στο πρωτάθλημα. Αξιο αναφοράς είναι το ντεμπούτο του Πέρβι (σημείωσε 5 τρίποντα) με το Αιγάλεω, το οποίο έφυγε από τον Εύοσμο με έντονα παράπονα για τη διαιτησία! Το “Σίτι” σκοπεύει μάλιστα να απευθυνθεί στην ΚΕΔ με το dvd του αγώνα.

Οι βολές “σκότωσαν” και… έσωσαν τον Πιερικό Αρχέλαο

Συναρπαστικό ματς έγινε και στην Κατερίνη, όπου ο Πιερικός Αρχέλαος χρειάστηκε παράταση προκειμένου να νικήσει τον Αργοναύτη Καλαμαριάς 82-80. Οι “μελανόλευκοι”, αν και απελπιστικά άστοχοι από τη γραμμή των ελευθέρων βολών, πήραν τη νίκη χάρη σε… δύο βολές! Εν προκειμένω, τις σημείωσε ο Ασημάκης 6” πριν από τη λήξη κάνοντας το σκορ 82-79. Στον υπολειπόμενο χρόνο ο Γαλανίδης προσπάθησε να ισοφαρίσει με τρίποντο αλλά προηγουμένως δέχτηκε φάουλ. Ο γκαρντ του Αργοναύτη ευστόχησε στη μία από τις δύο 1,7” πριν από τη λήξη και ο Πιερικός Αρχέλαος πανηγύρισε την πρώτη του νίκη, με τον 17χρονο Τσαλμπούρη να δικαιούται τον τίτλο του κορυφαίου, σημειώνοντας και τους 13 πόντους του στο τέταρτο δεκάλεπτο και στην παράταση.

Την εντός έδρας ήττα της πρεμιέρας ρέφαρε το Πευκοχώρι, που νίκησε μέσα στο κλειστό Νέας Ιωνίας Μαγνησίας τη Νίκη Βόλου, ενώ η Λιβαδειά τα… χρειάστηκε μέχρι να καταβάλλει με 79-78 τον ιδιαίτερα ανταγωνιστικό Ηρακλή Κοζάνης, που μετά το τέλος του αγώνα εξέφρασε χλιαρά παράπονα για τις διαιτητικές αποφάσεις στο τελευταίο λεπτό. Τέλος, την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα σημείωσε το Αργος Ορεστικό, που επικράτησε με 69-63 της ΧΑΝΘ έχοντας τον έλεγχο του αγώνα στη μεγαλύτερη διάρκεια του δεύτερου ημιχρόνου.

Τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής

Λιβαδειά-Ηρακλής Κοζάνης 79-78
Νίκη Βόλου-Πευκοχώρι 73-89
Δόξα Λευκάδας-Ελευθερούπολη 86-80
Μαχητές Δόξας Πεύκων-Στρατώνι 64-62
Πιερικός Αρχέλαος -Αργοναύτης Καλ. 82-80 (παρ.)
Αργος Ορεστικό-ΧΑΝΘ 69-63
Αίας Ευόσμου-Αιγάλεω 70-66

Τα φύλλα αγώνα:

ΜΑΧΗΤΕΣ ΔΟΞΑΣ ΠΕΥΚΩΝ-ΣΤΡΑΤΩΝΙ 64-62
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 33-14, 47-29, 55-51, 64-62
Διαιτητές: Τσιαπλής-Παπανικολάου
ΜΑΧΗΤΕΣ ΔΟΞΑΣ ΠΕΥΚΩΝ (Χατζηκυριακίδης): Σαββίδης, Πεταλωτής 5, Ελευθεριάδης 19 (1), Μυλωνίδης 6, Γερομιχαλός Π. 16 (1), Παυλίδης 2, Αναστασίου, Δαβάνης 3, Λευκαδίτης 13 (2).
ΣΤΡΑΤΩΝΙ (Μύθου): Τσαλκιτζής, Ματενίδης, Ψευτογκάς 3 (1), Κουντουρατζόγλου 9 (1), Μυστιλιάδης 3 (1), Μόσχου 16 (1), Μαυρομματίδης 6 (1), Κιγμέτογλου 19 (1), Νουκάρης, Νταράκης 6, Δασκαλόπουλος.

ΑΙΑΣ ΕΥΟΣΜΟΥ-ΑΙΓΑΛΕΩ  70-66
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-28, 32-35, 52-53, 70-66
Διαιτητές: Αργυρού-Κατωτικίδης
ΑΙΑΣ ΕΥΟΣΜΟΥ (Χατζούλης): Αμούτζιας 17, Γαρδάνης, Δεμερτζής 6, Γυμνόπουλος 9 (3), Μαυρίδης 20, Καντάρκος 5, Τασιούδης, Νησιώτης 9 (1), Ντάλλης, Καδής, Σταύρου 4.
ΑΙΓΑΛΕΩ (Ρουμελιώτης – Χρυσαλάς): Μιλεντίγεβιτς, Κορρές 9 (2), Καράβολας 19 (4), Αθανασιάδης, Πέρβι 16 (5), Αθανασόπουλος 6, Τόλιας, Σπίγκος 4, Μέλνικς 8, Λαμπρόπουλος, Καστανιώτης 4.

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ-ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ 73-89
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-21, 37-41, 51-64, 73-89
Διαιτητές: Τζίμα-Τσιρτσιμάλης
ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Μαυρομιχάλης): Καζεπίδης, Ξύδης 5 (1), Γεωργίου 8 (1), Στάμος 2, Μπόγδανος 21 (1), Καραβασάνης 10 (1), Τσώλης 7, Φωσσές, Τάσσος 5, Μανδαλάκης 15 (1), Τοκατλίδης.
ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ (Πλατής): Παναγιωτόπουλος 23 (1), Βέτσος, Γεωργάκης 1, Ονασόγλου 16 (2), Δεληγιάννης 10 (1), Τέρπος, Βασιλειάδης 2, Πλατής, Τριφτανίδης 4, Γκαμούρας 13, Ανθόπουλος 3 (1), Γεωργίτσης 17 (5).

ΛΙΒΑΔΕΙΑ-ΗΡΑΚΛΗΣ ΚΟΖΑΝΗΣ 79-78
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-15, 37-26, 54-47, 79-78
Διαιτητές: Καλογερόπουλος-Παργιανόπουλος
ΛΙΒΑΔΕΙΑ (Ζωντός): Βέλλιος 6 (2), Κοτσικόρος, Τερματζίδης 9 (2), Δημητρίου 14 (1), Κωνσταντακόπουλος 9 (1), Καρνάβας 10, Δημητριάδης 18 (1), Κακοσαίος, Ράλλης 12 (1), Σοροπάνης, Μαράντος 1.
ΗΡΑΚΛΗΣ ΚΟΖΑΝΗΣ (Τζιλίνης): Τσακμάκης, Μαλτέζος, Ντισλής 27 (3), Μιχαηλίδης 25 (1), Μούκας 2, Ντόβας 9 (1), Σιώμος 9, Τσιακλάγκανος, Γιαννουζάκος 6 (1).

ΑΡΓΟΣ ΟΡΕΣΤΙΚΟ-ΧΑΝΘ 69-63
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-22, 37-35, 52-46, 69-63
Διαιτητές: Καρακατσανίδης-Ελευθεριάδης
ΑΡΓΟΣ ΟΡΕΣΤΙΚΟ (Δημητριάδης): Πανταζής 4, Χατζόπουλος, Ζυγούρας 10 (1), Μιχαηλίδης 8 (1), Μαγρίζος 14 (2), Τράντας 10 (2), Κόττας 15, Τζαγκαρούλης, Χατζηκυριακίδης 6, Σκορδάρης 2.
ΧΑΝΘ (Γκαϊτατζής): Αμπατζάς, Γκάτζιας 3 (1), Ματενίδης 22 (3), Σερέτης 2, Ζιάκας 12 (2), Σαχπατζίδης 6, Σουρβατζής 2, Νεοφύτου 13 (1), Θεοδωράκος 3 (1), Μεργούπης.

ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ-ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗ 86-80
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-17, 44-38, 64-61, 86-80
Διαιτητές: Σιμητόπουλος-Θεοδώρου
ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Ζαφειρούδης): Κυριακόπουλος 18 (2), Αργυρός 13 (3), Μαρίνος 13 (1), Μουρατίδης 7 (1), Κατωπόδης, Καραδολάμης 9 (3), Σιριγιένκο 1, Σκλάβος 14, Πασσαλίδης 11 (1).
ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗ (Καγιάογλου): Μουλλάκης 22 (4), Αδαμόπουλος 5 (1), Γαρμπής 11 (1), Υφαντόπουλος 5 (1), Λαφτσής, Σκαρλάτος 6, Κουμλέλης 13, Γεωργιάδης 2, Εξουζίδης 8, Βοϊβατόπουλος 8.

ΠΙΕΡΙΚΟΣ ΑΡΧΕΛΑΟΣ-ΑΡΓΟΝΑΥΤΗΣ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ 82-80 (παρ.)
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 9-18, 37-27, 51-46, 69-69 (κ.α.), 82-80
Διαιτητές: Φακίτσας-Πιτσίλκας Μ.
ΠΙΕΡΙΚΟΣ ΑΡΧΕΛΑΟΣ (Χατζηιωάννου): Αμπαράς 3 (1), Κοντσές, Γκοντόπουλος 14 (1), Τσαλμπούρης 13, Σακελλαρίου 9 (1), Πέτκος, Τσαϊτουρίδης 9 (2), Σκαμπαρδώνης, Ασημάκης 17 (2), Γεωργούλας 15, Παπαδόπουλος 2.
ΑΡΓΟΝΑΥΤΗΣ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ (Αλμπάνης): Γαϊτανίδης, Καλπαξίδης 10, Πετρίδης, Γερομιχαλός Δ., Γαλανίδης 14 (2), Αναστασάκης, Ψάλτου Μάρκο 6, Δάλπας 19 (2), Κοντόπουλος, Ζώτος 17, Κάσουρας, Ψάλτου Μίλαν 14 (3).