Β’ Εθνική (Νότος / 12η αγωνιστική): Δίδυμο κορυφής Πανερυθραϊκός και Μαρούσι

Ο Πανερυθραϊκός και το Μαρούσι έκλεισαν με ιδανικό τρόπο το 2019, καθώς επικράτησαν στα ντέρμπι κορυφής της 12ης αγωνιστικής και παρέμειναν στις δύο πρώτες θέσεις του νότιου ομίλου της Β’ Εθνικής.

Ο μεν Πανερυθραϊκός επικράτησε δια πυρός και σιδήρου του Εσπέρου με 70-67, σε ένα σκληρό παιχνίδι με πολλά φάουλ, ένταση, σωρεία άστοχων βολών (ειδικά από τους γηπεδούχους) και έναν τραυματισμό, του Λουκά Γιαουρτόγλου, ο οποίος αποχώρησε αιμόφυρτος στο κεφάλι 5’51” πριν από τη λήξη, αλλά επέστρεψε -και έπαιξε- λίγα λεπτά αργότερα.

Το προβάδισμα στη Νέα Ερυθραία άλλαξε χέρια πάρα πολλές φορές, καμία ομάδα δεν ξέφυγε με διαφορά μεγαλύτερη από πέντε πόντους (5-0 στο 1′ ο Πανερυθραϊκός και 51-56 στο 29′ ο Έσπερος) και έμοιαζε μοιραίο ότι το ματς θα κρινόταν στις λεπτομέρειες. Έτσι κι έγινε. Στα 49” πριν από τη λήξη ο Ευστρατίου ευστόχησε σε τρίποντο και έκανε το σκορ 66-67, ακολούθησε όμως εύστοχο σουτ του Παππά από τα πέντε μέτρα στα 28”, που έδωσε το προβάδισμα (68-67) στους γηπεδούχους.

Στη συνέχεια ο Ματαλιωτάκης ήταν άστοχος απέναντι στην πολύ καλή άμυνα του Στάθη, ο Βουγιούκας έχασε δύο βολές στα 20” και ο Ντακούλιας υπέπεσε σε λάθος με 7” να απομένουν. Ο Βουγιούκας δεν λάθεψε ξανά από την γραμμή των βολών στα 3,3” και με 2/2 έγραψε το τελικό σκορ, αφού το τρίποντο του Ντακούλια πολύ πίσω από το κέντρο του γηπέδου  δεν είχε τύχη.

Σαφώς πιο εύκολο απόγευμα πέρασε το Μαρούσι στο άλλο ντέρμπι κορυφής κόντρα στην Πεντέλη. Η ομάδα των βορείων προαστίων δημιούργησε διψήφια διαφορά στη δεύτερη περίοδο, την έφτασε μέχρι και τους 20 πόντους διαφορά στο δεύτερο ημίχρονο και νίκησε εν τέλει εύκολα την Πεντέλη 76-63.

Την ίδια ώρα μία από τις μεγαλύτερες εκπλήξεις του πρωταθλήματος διέπραττε ο Λοκρός στα Μέγαρα. Η ομάδα της Αταλάντης υποχρέωσε την Μεγαρίδα στην πρώτη της εντός έδρας ήττα με 77-74 (είχε 6-0 μέχρι σήμερα) και πήρε μεγάλη βαθμολογική ανάσα. Σημαντικό “διπλό” έκανε και ο Πανελευσινιακός, που νίκησε τα Μελίσσια 65-56, ενώ δύσκολο απόγευμα πέρασε ο Εθνικός με αντίπαλο τον ΟΦΗ, τον οποίον κατέβαλε με 63-60.

Στο μεταξύ, ο Μανδραϊκός νίκησε το Αιγάλεω 75-64, χτίζοντας μία διαφορά 7-10 πόντων (έφτασε και το +14 λίγο πριν από τη λήξη) στο δεύτερο ημίχρονο και με αιχμή του δόρατος τον Τσιάκο και τον Ροδοστόγλου. Στο ντέρμπι των ουραγών, ο Ιωνικός Νέας Φιλαδέλφειας επιβλήθηκε εκτός έδρας του Δούκα με 73-59 και έσπασε ένα σερί τεσσάρων ηττών, υποχρεώνοντας παράλληλα την ομάδα των Εκπαιδευτηρίων στην 11η συνεχόμενη ήττα.

Τέλος, ποτέ δεν ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση στην Βούλα μεταξύ του Πρωτέα και του Παπάγου. Η πτώση του ηλεκτρικού ρεύματος ανάγκασε τους διαιτητές να διακόψουν τον αγώνα στο 23ο λεπτό και με το σκορ 43-38 υπέρ των γηπεδούχων.