rethimno-panathinaikosΓια ένα ημίχρονο και κάτι οι… μηχανές του Παναθηναϊκού έμοιαζαν να δουλεύουν στο “ρελαντί” δίνοντας τη δυνατότητα στο Ρέθυμνο να παραμένει “μέσα” στο παιχνίδι. Μόλις όμως “γκάζωσαν”, το παιχνίδι μετατράπηκε σε παράσταση για έναν κι οι “πράσινοι” πήραν τη νίκη (83-52) και μαζί το εισιτήριο για τα ημιτελικά του κυπέλλου Ελλάδας. Οι Κρητικοί προσπάθησαν να βρουν λύσεις απέναντι στο δυνατό σύνολο του Παναθηναϊκού, κρατιόντουσαν κοντά στο σκορ, αλλά στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου είδαν τους αντιπάλους τους ν’ αλλάζουν τακτική, τους Κάρι και Παππά να “φουλάρουν τις μηχανές” και το 32-40 του ημιχρόνου να μετατρέπεται σε 40-60 στο 29′, βάζοντας έτσι τέλος στα όποια όνειρα των γηπεδούχων!
Διαιτητές: Κορομηλάς, Αφεντουλίδης, Μαγκλογιάννης.
Τα δεκάλεπτα: 13-24, 32-40 (ημιχρ.), 41-64, 52-83 (τελικό).
ΡΕΘΥΜΝΟ (Γιαπλές): Χαρτ 18 (3), Καλλινικίδης 3 (1), Κουμπούρας, Αγγελόπουλος 4, Προύιτ 8, Άρμπετ, Καλαμπόκης 2, Κανονίδης, Γκάμπριελ 17 (1), Λάτοβιτς, Αλεξάντερ.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πεδουλάκης): Γιάνκοβιτς 4, Μασιούλις 8 (2), Μπράμος 9 (1), Κάρι 7 (1), Μπατίστ 4, Φώτσης 6, Λάσμε 8, Διαμαντίδης 13 (3), Γκιστ 13, Παππάς 11 (1).