Β΄Εθνική (Νότος) – Δια πυρός και σιδήρου ο Φάρος

farosΠαράταση χρειάστηκε ο Φάρος Κερατσινίου προκειμένου να ξεπεράσει το εμπόδιο του Ιωνικού Νίκαιας με 94-86 και να διατηρήσει αλώβητη την έδρα του. Ο Φάρος είχε διαρκώς το προβάδισμα σε όλο το πρώτο ημίχρονο και ξέφυγε ακόμα και με 16 πόντους διαφορά λίγο πριν από τη λήξη του ημιχρόνου, εντούτοις οι Νικαιώτες «μπήκαν» στο ματς από εκεί και πέρα και όχι μόνο ροκάνισαν τη διαφορά, αλλά πέρασαν και μπροστά στο σκορ στα μέσα της τέταρτης περιόδου.

Το φινάλε ήταν συγκλονιστικό, αφού οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 79-76 στο τελευταίο λεπτό αλλά ο Ιωνικός ισοφάρισε με τρίποντο του Τσαρουχά 14’’ πριν από τη λήξη και έστειλε το ματς στην παράταση, όπου ο Φάρος πήρε πάντως το πολύτιμο ροζ φύλλο αγώνα. Στο τέλος της αναμέτρησης υπήρξε ένταση, ενώ 6 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη έπεσε και ένα ποτήρι με καφέ στον δεύτερο διαιτητή.

ΦΑΡΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ-ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ 94-86 (παρ.)
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-17, 48-37, 61-58, 79-79 (κ.α.), 94-86
Διαιτητές: Αποστολίδης-Διμπινούδης

ΦΑΡΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ (Πολέμης): Πετροδημόπουλος 9, Μοσχοβίτης 13 (2), Κουρής 1, Καραλής 7, Χανιάς, Στογιάνοβιτς, Κομποδιέτας 13 (1), Μουστόπουλος 3 (1), Λυκογιάννης 19, Μαγκουνής, Κατούφας 24 (1), Παπαδόπουλος 5 (1).
ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Καραγιάννης): Βασιλόπουλος 1, Κούτουλας 6 (2), Σκάνδαλος 3, Ντακούλιας 12 (1), Θεοδοσίου 6 (2), Τσαρουχάς 20 (6), Τασόπουλος 12, Παλαιοχωρίτης 9 (3), Θυμνιός 17, Αποστολίδης.

Το πρόγραμμα της 14ης αγωνιστικής (24/1)