Δύο ήττες για την εθνική εφήβων 3on3 στο Ευρωπαϊκό κύπελλο

Η διάθεση των Ελλήνων παικτών της εθνικής εφήβων 3on3 στο Ευρωπαϊκό κύπελλο στην Ουγγαρία υπήρχε, όμως η τύχη τους γύρισε την πλάτη. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα δεν μπόρεσε να πάρει τη μία νίκη που “κυνηγούσε” για να προκριθεί στην επόμενη φάση, γνωρίζοντας δύο ήττες στα ισάριθμα παιχνίδια που έδωσαν.

Στο ματς με τη Ρουμανία η εθνική μας γνώρισε την ήττα στην παράταση από την Ρουμανία με 18-17 και στη συνέχεια και από την Ισπανία με 20-16 και έμεινε στο 0-2 στον όμιλό της.

Η εθνική εφήβων 3Χ3 ηττήθηκε στην παράταση, καθώς δέχθηκε τρίποντο από την Ρουμανία με 18-17 στον πρώτο της αγώνα στο Ευρωπαϊκό Κύπελλο U18 που φιλοξενείται στο Ντέμπρετσεν της Ουγγαρίας. Η ελληνική ομάδα είχε προηγηθεί 14-11 λίγο πριν τη λήξη της κανονικής διάρκειας, οι Ρουμάνοι προηγήθκαν (15-14) για να φτάσουν οι δύο αντίπαλοι στο 16-16 και να πάνε στην έξτρα διάρκεια.

Η ελληνική ομάδα ξεκίνησε καλύτερα στον αγώνα με την Ισπανία (1-4), οι Ισπανοί ισοφάρισαν (4-4) και έφτασαν στο 11-7. Η Ελλάδα μείωσε (11-10), αλλά βρέθηκε στο -5 (15-10) δύο λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Ένα τρίποντο και φάουλ έδωσε την ευκαιρία στην Ελλάδα να κάνει το 15-13 με 1’40’’ για τη λήξη. Οι Ισπανοί αντέδρασαν (18-13), οι Έλληνες παίκτες συνέχισαν την προσπάθεια (18-15), αλλά ένα ακόμη τρίποντο έστειλε και πάλι τη διαφορά στο +5 (20-15) για να κλείσει η αναμέτρηση με το τελικό 20-16.