Εθνική U16: Τα έβαλαν με τα (γαλλικά) θηρία, αλλά δεν άντεξαν οι Παίδες

Η Εθνική Παίδων έφτασε μία ανάσα από μία μεγάλη νίκη ψυχολογίας, ωστόσο δεν τα κατάφερε, ηττήθηκε από την Γαλλία 54-59 και ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της στον 4ο όμιλο του Eurobasket U16 στην 3η θέση. Πλέον, η Ελλάδα περιμένει τον αντίπαλό της στην φάση των νοκ άουτ αγώνων (“16”), ο οποίος θα είναι ο νικητής του αποψινού ματς Λιθουανία – Σλοβενία (22:00).

Ακόμα κι εάν η ομάδα του Κώστα Παπαδόπουλου κατάφερνε να νικήσει τους Γάλλους, πάλι 3η θα ήταν στον όμιλο, καθώς ήθελε διαφορά άνω των 12 πόντων για να αναρριχηθεί στην 2η ή στην 1η θέση. Αυτό που μετράει όμως είναι η ενθαρρυντική εμφάνιση, καθώς το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έβαλε δύσκολα στην πανίσχυρη Γαλλία και είχε το προβάδισμα επί 30’57’’. Στο δεύτερο ημίχρονο δεν μπόρεσε πάντως να αντέξει απέναντι στα μεγάλα μεγέθη των αντιπάλων της, οι οποίοι είχαν μόνο 8 πόντους μέσα από την ρακέτα στο πρώτο ημίχρονο και έβαλαν 22 στο δεύτερο, λύνοντας έστω και αργά τον γρίφο της ελληνικής άμυνας.

Ο Θανάσης Μπαζίνας (14 πόντοι) οδήγησε την Εθνική σε όλο το παιχνίδι επιθετικά, ενώ πολύτιμες λύσεις έδωσαν ακόμα οι Πετανίδης (10 πόντοι), Μερμίγκης (7 πόντοι), βοηθώντας την ομάδα του Κώστα Παπαδόπουλου να αντιπαρέλθει ακόμα και την κακή μέρα του Λευτέρη Μαντζούκα, που έμεινε στους 7 πόντους με 2/15 σουτ. Αν μη τι άλλο, πάντως, το αμυντικό πλάνο της Ελλάδας απέναντι στην ψηλότερη (με μέσο όρο ύψους 2,02μ.) και πιο αθλητική ομάδα του τουρνουά ήταν επί τρία δεκάλεπτα εξαιρετικό.

Η κλειστή άμυνα της Εθνικής δεν άφησε τους Γάλλους να βρουν διαδρόμους προς το καλάθι, τους υποχρέωσε σε πολλά μακρινά σουτ και παράλληλα την βοήθησε να κρατήσει σε ισορροπία τα ριμπάουντ (40-45). Όλα αυτά βοήθησαν ώστε η Ελλάδα να διατηρεί σταθερά το προβάδισμα από το 5’ έως το 35’ και να ξεφύγει δύο φορές με εννέα πόντους διαφορά, 22-13 στο 15’ και 35-26 στο 26’. Η παρουσία του Βίκτορ Βενμπανιάμα κάτω από τα δύο καλάθια και τα αδέρφια Τραορέ έκαναν όμως εν τέλει την διαφορά στο παιχνίδι.

Οι Γάλλοι κατάφεραν να προηγηθούν στο 35’ με 42-43 για πρώτη φορά μετά το 5ο λεπτό (4-5) και παρά την γρήγορη απάντηση με το καλάθι του Μαντζούκα (44-43 στο 36’) και το γκολ-φάουλ του Οικονομόπουλου (47-45 στο 37’), η ομάδα του Μπερνάρ Φορ έδειξε στο φινάλε το ταλέντο της. Ο Γιοχάν και ο Αρμέλ Τραορέ σήκωσαν στους ώμους τους την γαλλική ομάδα, σημείωσαν οκτώ συνεχόμενους πόντους και οι “τρικολόρ” προηγήθηκαν με 47-51 στο 1’42’’. Η Ελλάδα δεν τα παράτησε βέβαια. Ο Κολιός ευστόχησε σε τρίποντο, ακολούθως ο Μπαζίνας έβαλε 2/2 βολές και η Εθνική προσπέρασε εκ νέου με 52-51 στο 1’09’’.

Το τελευταίο λεπτό ήταν συγκλονιστικό. Ένα τρίποντο του Λορί στα 54,6’’ έκανε το σκορ 52-54, αλλά ο Πετανίδης τον μιμήθηκε στα 32,3’’ και με μακρινό σουτ ισοφάρισε (54-54). Μετά το τάιμ άουτ του Φορ ο Γιοχάν Τραορέ σκόραρε, κέρδισε ταυτόχρονα φάουλ και έκανε το σκορ 54-57 στα 26,5’’, ο Μερμίγκης αστόχησε σε λέι-απ και το αντιαθλητικό φάουλ του Μαντζούκα ουσιαστικά τελείωσε το παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα: 12-11, 25-19, 38-32, 54-59.

ΕΛΛΑΔΑ (Παπαδόπουλος): Ναυπλιώτης, Γκίκας, Πετανίδης 10 (2/2δ, 2/2τρ.), Οικονομόπουλος 5, Ευσταθιάδης, Μερμίγκης 7 (7ρ.), Τσολάκης 5, Κολιός 6, Γιαννόπουλος, Μαντζούκας 7 (2/15σ., 11ρ.), Μπαζίνας 14 (3κλ.).

ΓΑΛΛΙΑ (Φορ): Ντε Σόουζα, Τραορέ Γ. 13, Μπαλ 5, Ρεϊνό 1, Ντιένγκ 3, Ντεσέρ 3, Μπαλφουρνιέ 2, Μιεναντί 9, Χουίνσου, Βενμπανιάμα 8 (5ρ., 5κ.), Τραορέ Α. 10, Λορί 5.