Ελλάδα – Βουλγαρία 73-63: Τέλος καλό, όλα καλά

Το ζητούμενο ήταν η νίκη και αυτή επιτεύχθηκε για την Ελλάδα στον εναρκτήριο αγώνα με τη Βουλγαρία για την προκριματική φάση του Eurobasket 2023. Έστω και δύσκολα. Η Εθνική τα βρήκε σκούρα, αλλά επικράτησε της Βουλγαρίας με 73-63 στο κλειστό “Δημήτρης Τόφαλος”, κάνοντας το πρώτο βήμα για την πρόκριση στην τελική φάση από τον 8ο όμιλο, όπου συμμετέχουν ακόμα η Λετονία και η Βοσνία.

Ο Λευτέρης Μποχωρίδης (19π., 5ασ.) ήταν ο πρώτος σκόρερ και μαζί με τον Λίνο Χρυσικόπουλο (13π.) οι κορυφαίοι από πλευράς Εθνικής, η οποία σούταρε με κακά ποσοστά από μακρινή απόσταση (9/29 τρίποντα, ήτοι 31,0%) και από τη γραμμή των ελευθέρων βολών (58,8%), υπέπεσε σε 15 λάθη (είχε μόνο 4 στο 1ο ημίχρονο), όταν χρειάστηκε όμως βρήκε τις λύσεις σε επίθεση και -κυρίως- άμυνα.

Η Εθνική δεν άρχισε καλά το παιχνίδι και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 8-12 στο 5’, έχοντας εμφανές πρόβλημα στο αμυντικό ριμπάουντ. Αργά αλλά σταθερά πάντως κατόρθωσε να φέρει το ματς στα μέτρα της, αφενός με τις λύσεις που έδωσαν στην επίθεση οι Μποχωρίδης, Καββαδάς και αφετέρου με τη βελτιωμένη άμυνα τόσο στο low post, όσο και στην περιφέρεια. Κάπως έτσι -έπειτα από οκτώ αλλαγές προβαδίσματος- το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ολοκλήρωσε το πρώτο μισό της αναμέτρησης με τη μεγαλύτερη διαφορά που απέκτησε σε αυτό το χρονικό διάστημα (40-34).

Η διαφορά αυξήθηκε ακόμα περισσότερο στα μέσα της τρίτης περιόδου (49-40 στο 25’), κάπου εκεί όμως η Ελλάδα “κόλλησε” στην επίθεση, έμεινε χωρίς πόντο για 3,5 λεπτά και η Βουλγαρία επέστρεψε (49-46 στο 28’). Όχι για πολύ όμως. Μετά το τάιμ άουτ του Σκουρτόπουλου ακολούθησαν ένα λέι-απ του Μποχωρίδη, ένα τρίποντο του Λαρεντζάκη και η τάξη αποκαταστάθηκε στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (54-46). Το ματς, βέβαια, είχε τελειώσει ακόμα. Κι ας προηγήθηκε η Ελλάδα για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά πόντων στο 31’ (56-46).

Η Βουλγαρία δεν πέταξε ποτέ λευκή πετσέτα και κατάφερε να ροκανίσει τη διαφορά μέχρι τους δύο πόντους στο 37’ (64-62), σπέρνοντας προβληματισμό στο “Δημήτρης Τόφαλος”. Στο πιο κρίσιμο σημείο, πάντως, η Εθνική έδειξε χαρακτήρα. Δεν άφησε τους Βούλγαρους να σκοράρουν ξανά στα επόμενα τρία λεπτά, πέτυχε εννέα αναπάντητους πόντους και το τρίποντο του Κατσίβελη στα 27’’ έκανε το σκορ 73-62 και έριξε τους τίτλους τέλους στο παιχνίδι.

ΕΛΛΑΔΑ – ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ 73-63
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-17, 40-34, 54-46, 73-63
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ζάστσουκ (Ουκρανία), Γέβτοβιτς (Σερβία), Χρούσα (Τσεχία)
ΕΛΛΑΔΑ (Σκουρτόπουλος): Χρυσικόπουλος 13 (4/5δ., 1/2τρ., 2/2β.), Σκορδίλης, Κατσίβελης 5 (1τρ., 5ρ., 5ασ.), Λαρεντζάκης 7 (1), Καββαδάς 7, Αγραβάνης 5 (1/4δ., 1/5τρ., 6ρ.), Μαργαρίτης 5, Μποχωρίδης 19 (2/4δ., 3/4τρ., 6/8β., 5ασ., 2κλ.), Μάντζαρης, Γιαννόπουλος 7 (1), Σαλούστρος, Κασελάκης 5 (1).
ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ (Τσβέτκοφ Μπαρτσόφσκι): Μποστ 14 (4τρ., 8ασ., 4κλ.), Αβράμοφ 1 (0/8σ.), Κοστόφ 3 (1), Μίντσεφ 10 (1), Γκεοργκίεφ 2, Βακλίνοφ 8 (8ρ.), Ιβάνοφ, Μαρίνοφ 10 (2), Ζαχάριεφ, Ντιμιτρόφ 15 (3τρ., 7ρ.).