ΕΣΚΑΘ: Νίκες για Φάρσαλα και ΓΣ Βόλου, ένσταση από τη Νίκη

basketball_skyΤη νίκη πήραν τα Φάρσαλα απέναντι στους Σοφάδες με 75-69 στην πρώτη αγωνιστική των πλέι οφ της ΕΣΚΑΘ

Ολα κρίθηκαν στα τελευταία δύο λεπτά με το σκορ να είναι 69-69 στο 38′, αλλά στην πορεία τα Φάρσαλα εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη του αντιπάλου, οδηγήθηκαν στη γραμμή των ελευθέρων βολών και με 6/6 βολές πήραν τελικά τη νίκη.

Στο άλλο παιχνίδι,  ο Γ.Σ. Βόλου επικράτησε της Νίκης με 64-60. Η Νίκη αν και είχε τα ηνία στο πρώτο μέρος δεν κατάφερε να τα διατηρήσει με τον ΓΣ να κάνει στο δεύτερο ημίχρονο αντεπίθεση διαρκείας και να αποκτά το προβάδισμα (52-49), το οποίο και διατήρησε μέχρι τέλους.

Ωστόσο, η Νίκη  κατέθεσε ένσταση καθώς 6.41” πριν από τη λήξη ο προπονητής των γηπεδούχων εισήλθε στον αγωνιστικό χώρο κινούμενος απειλητικά προς τον διαιτητή, Παριανόπουλο, ο οποίος αμέσως έδειξε αποβολή, αλλά όχι στον Κοσμάτο, αλλά στον έφορο των γηπεδούχων.