Είναι η χρονιά του! Ο Εσπερος μετά το πρωτάθλημα και την άνοδο στη Γ΄εθνική, κατέκτησε και το Κύπελλο ΕΣΚΑΝΑ καθώς επικράτησε στον τελικό,  στην παράταση του Κρόνου Αγίου Δημητρίου με 58-51.

Η ομάδα της Καλλιθέας αν και βρέθηκε πίσω στο ημίχρονο με 26-17 στο ημίχρονο κατάφερε στην επανάληψη να ανεβάσει στροφές και με επιμέρους 19-8 να περάσει μπροστά με 36-34. Η συνέχεια έγινε ντέρμπι με το ματς να πηγαίνει στην παράταση! Εκεί, ο Εσπερος πήρε το προβάδισμα με 56-46 το οποίο και διατήρησε κατακτώντας το τρόπαιο.

Ο Έσπερος είχε την ευκαιρία να καθαρίσει νωρίτερα την αναμέτρηση, όμως τα συνεχόμενα σουτ των Καραγιαννίδη και Χαρούνι δεν βρήκαν στόχο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στη παράταση.

Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Χαρούνι με 27 πόντους.

ΠΟΚ ΕΣΠΕΡΟΣ –ΚΡΟΝΟΣ ΑΓ. ΔΗΜ. 58-51 (46-46 κ.α.)
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 03-21, 17-26, 36-34, 46-46, 58-51
Διαιτητές : Πόντας, Μπούκας, Φραγκούλη
ΠΟΚ ΕΣΠΕΡΟΣ (Γράψας, Μάντζαρης): Αγγελόπουλος 7, Καραγιαννίδης 6, Ντόσκορης, Καρλάφτης 4, Χαρούνι Κλ. 27, Χατζηκίδης, Τράγος 1, Βλασσόπουλος 10 (1), Αθανασιάδης, Γραμματικός 2, Χαρούνι Ν., Πρόγκας 1.
ΚΡΟΝΟΣ ΑΓ. ΔΗΜ. (Παπαμάρκος Χατζηελευθερίου): Ηλιόπουλος, Δανάς 5 (1), Ξιούρας 2, Άρχος 6 (2),  Ζούκας 5, Γκαϊντάσοβ 2, Φρουσκλιάς 11, Παπανικολάου, Κόης 3 (1), Μπέλης, Ματαλιωτάκης 17.