Ευρωμπάσκετ Νέων: Εκτη, αλλά με ψηλά το κεφάλι!

bochoΗ Εθνική Νέων είχε βάλει στόχο κάτι παραπάνω στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα που διοργάνωσε η Κρήτη. Δεδομένων των συνθηκών (και των απουσιών των Παπαπέτρου, Διαμαντάκου, Σιόλογκα) πάντως, η 6η θέση περισσότερο ως επιτυχία θα πρέπει να λογιστεί. Αυτή είναι η τελική κατάταξη που κατέλαβε το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα μετά την ήττα από τη Λιθουανία με 77-73, στον αγώνα για τις θέσεις 5-6.

Η Λιθουανία έβαλε το πρώτο καλάθι του αγώνα και δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα επί 40 λεπτά, νικώντας για δεύτερη φορά στο τουρνουά την Ελλάδα. Η ομάδα του Τόμας Μασιούλις προηγήθηκε 36-19 στο 14′ και είχε μέχρι το 29′ μία σταθερή διαφορά 10 έως 15 πόντων, την οποία πάντως η μαχητική Εθνική άρχισε να ροκανίζει στην τέταρτη περίοδο.

Στο 35′ μείωσε στους δύο πόντους (69-67) για πρώτη φορά από τα πρώτα λεπτά του αγώνα, κάθε φορά όμως που προσπαθούσε να ισοφαρίσει, οι Λιθουανοί είχαν έτοιμη την απάντηση. Αμεσα λοιπόν ξέφυγαν πάλι με 75-69 και στο τέλος κράτησαν σφιχτά τη νίκη, η οποία ισοδυναμεί με την 5η θέση της διοργάνωσης. Για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι ο Πάρις Μαραγκός (24 πόντοι, 8 ριμπάουντ) έκανε καταπληκτική εμφάνιση και ήταν το μεγάλο κέρδος της ελληνικής ομάδας, ενώ διψήφιο αριθμό πόντων είχε και ο Αγραβάνης, αν και ήταν άστοχος και αντιμετώπισε πάλι πρόβλημα με φάουλ.

ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ-ΕΛΛΑΔΑ 77-73
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-18, 46-32, 61-56, 77-73

ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ (Μασιούλις): Ζαλάλις 8, Ταμούλις 6, Κουμπίλιους, Γκιντβαΐνις 7 (5ασ.), Λεκάβιτσους 6, Ντίμσα 5 (4ασ.), Γιανκάιτις 15 (7/8δ.), Κρεστίνιν 6, Γκριγκόνις 14, Ταρόλις 10.
ΕΛΛΑΔΑ (Μίσσας): Μποχωρίδης 10 (6λ.), Λιάπης 5 (5κλ.), Πουλιανίτης, Σπυριδωνίδης 3 (3κλ.), Χριστοδούλου 9, Κουζέλογλου, Καμπερίδης 8, Αγραβάνης 14, Μαραγκός 24 (10/13δ., 8ρ.).