Ευρωμπάσκετ U16: Τα αποτελέσματα της 1ης ημέρας (+vds)

musa u16Η πρώτη έκπληξη στο Ευρωμπάσκετ Παίδων έγινε με το καλημέρα και μάλιστα στον όμιλο της Ελλάδας. Η Βοσνία μπήκε με το δεξί στο τουρνουά που φιλοξενείται σε τέσσερις πόλεις της Λετονίας, καθώς νίκησε την Κροατία 65-64 παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με 60-64 στο τελευταίο λεπτό. Ακολούθησε όμως ένα τρίποντο του Μούσα, στην επόμενη επίθεση ο Γκέγκιτς έκανε το πιο κρίσιμο κλέψιμο του αγώνα και έβαλε το νικητήριο καλάθι 17” πριν από τη λήξη για τους Βόσνιους, οι οποίοι σημείωσαν συνολικά 28 πόντους στον αιφνιδιασμό και εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο τα απανωτά λάθη της Κροατίας (έκανε συνολικά 28).

Η Τουρκία νίκησε… τον Σεντεκέρσκις

Τη νίκη της πρεμιέρας σημείωσε η Τουρκία, αποδεικνύοντας από την πρώτη μέρα ότι το φαβορί του Ευρωμπάσκετ δεν είναι απρόσιτο. Οι Τούρκοι νίκησαν τη Λιθουανία 76-68, παρά τους 35 πόντους του -απελπιστικά μόνου- Σεντεκέρσκις, που έδειξε πάντως γιατί θεωρείται το μεγάλο αστέρι της turkeyδιοργάνωσης. Οι Τούρκοι, από την άλλη, είχαν τέσσερις παίκτες με περισσότερους από 13 πόντους, ενώ έβαλαν 46 πόντους μέσα από το “ζωγραφιστό”.

Στον 3ο όμιλο η Γερμανία έκλεψε 18 φορές τη μπάλα και νίκησε δίχως να δυσκολευτεί την Πολωνία 72-60, ενώ η Γαλλία ισοπέδωσε με συνοπτικές διαδικασίες την αδύναμη Δανία 87-33. Η διαφορά των δύο ομάδων ήταν τόσο μεγάλη που οι Σκανδιναβοί υπέπεσαν σε 36 λάθη, ενώ οι Γάλλοι πέτυχαν 44 πόντους στον αιφνιδιασμό και από το 18′ έως το 27′ έκαναν σερί 28-0!

Σε περιπάτους εξελίχθηκαν και τα άλλα τρία παιχνίδια της ημέρας. Η Σερβία έβαλε 28 πόντους από τα 30 λάθη της Φινλανδίας και χάρη σε ένα σερί 18-0 στο 2ο δεκάλεπτο απλοποίησε την κατάσταση και έφτασε εύκολα στη νίκη με 79-55. Εύκολες νίκες σημείωσαν τα φαβορί και στον 4ο όμιλο, όπου η Ιταλία συνέτριψε τη Ρωσία 66-41 μόλις πήρε μπροστά στην επίθεση (έβαλε 16 πόντους στα πρώτα 18 λεπτά και 50 από εκεί και πέρα) και η Ισπανία έκανε μία… μπουκιά την Ουκρανία (81-46).

Τα αποτελέσματα της ημέρας:

Α’ ΟΜΙΛΟΣ

Σερβία-Φινλανδία 79-55 Σίμανιτς 15π., 3κ., Νέσιτς 12π., 5ρ., 7ασ. – Μαξχούνι 20π.
Τουρκία-Λιθουανία 76-68 Γιουρτσεβέν 18π., Αλ 16π., 7ασ., 5κλ., Μπιτίμ 15π., 8ρ., 5ασ., 5κλ. – Σεντεκέρσκις 35π., 8ρ.,