Ευρωμπάσκετ (1ος όμιλος): Φινλανδικό ρεσιτάλ από τα 6,75μ.

koponenΗ Φινλανδία και η Βοσνία μπήκαν στο στάδιο του Μονπελιέ για να παίξουν έναν αγώνα που είχε εν πολλοίς τον χαρακτήρα “ζωής ή θανάτου”. Έφυγαν από αυτό με τους μεν Φινλανδούς να πανηγυρίζουν μία εμφατική νίκη με 88-59 και συνάμα την πρόκριση στους “16” του Ευρωμπάσκετ, τους δε Βόσνιους να αναζητούν πια ένα θαύμα (ισοβαθμία με το Ισραήλ, όχι όμως με τη Φινλανδία). Η ομάδα του Χένρικ Ντέτμαν ήταν σαρωτική. Επιβλητική. Πέτυχε 25 πόντους από τα 21 λάθη των Βόσνιων και ευστόχησε σε 12/28 τρίποντα. Είχε επίσης 22 ασίστ και πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων.

Συν τοις άλλοις, οι Φινλανδοί δεν άφησαν πολλά περιθώρια αντίδρασης στη Βοσνία. Πέτυχαν το πρώτο καλάθι του αγώνα και δεν έχασαν σε κανένα σημείο της αναμέτρησης το προβάδισμα. Στα μέσα της δεύτερης περιόδου η Φινλανδία άρχισε να ξεφεύγει στο σκορ, έκλεισε το ημίχρονο με ένα επιμέρους 13-3 στα τελευταία 5,5 λεπτά και στο δεύτερο 20λεπτο μετέτρεψε το ματς σε γλέντι από τα 6,75μ., καθώς ανέβασε τη διαφορά μέχρι τους 33 πόντους.

“Καθάρισε” ο Μέκελ, προκρίθηκε το Ισραήλ

Η αποκαρδιωτική ήττα από τη Βοσνία δεν πτόησε το Ισραήλ. Κάθε άλλο. Η ομάδα του Ερέζ Έντελσταϊν νίκησε την Πολωνία 75-73 και όχι μόνο προκρίθηκε μαθηματικά στους “16” της διοργάνωσης, αλλά εξασφάλισε κιόλας τη δεύτερη θέση στον 1ο όμιλο και αύριο θα διεκδικήσει την πρώτη απέναντι στη διοργανώτρια Γαλλία! Η Πολωνία, από την άλλη, “πλήρωσε” ακριβά τα 23 λάθη mekelτης (δέχτηκε 29 πόντους από αυτά) και κάπως έτσι έπεσε στην τρίτη θέση, η οποία θα είναι και το “λάφυρο” του αυριανού αγώνα με τη Φινλανδία.

Ο άνθρωπος της τελευταίας στιγμής ήταν ο Γκαλ Μέκελ, με τις 6/6 ελεύθερες βολές που έβαλε στα τελευταία 29 δευτερόλεπτα. Τις βάσεις, πάντως, το Ισραήλ τις είχε βάλει λίγο προηγουμένως. Σε ένα απόλυτα ισορροπημένο ματς με 17 εναλλαγές στο σκορ και με καμία από τις δύο ομάδες να μην μπορεί να ξεφύγει με μεγαλύτερη διαφορά από πέντε πόντους, το Ισραήλ κατάφερε να έχει το προβάδισμα στα τελευταία τρία λεπτά χάρη σε μερικά μεγάλα καλάθια από τους Μέκελ, Καντίρ και Οχαγιόν.

Δεν πείθει αλλά νικάει η Γαλλία

Η Γαλλία συνεχίζει να μην πείθει. Συνεχίζει βέβαια και να κερδίζει αγώνες, κάνοντας παράλληλα και συντήρηση δυνάμεων. Οι “μπλε” έβλεπαν επί 31 και πλέον λεπτά την πλάτη της Ρωσίας, ωστόσο έκλεισαν το παιχνίδι με επιμέρους 16-3 και έφτασαν στη νίκη με 74-67, έχοντας κορυφαίους τους Νάντο Ντε Κολό (13π.), Ρούντι Γκομπέρ (12π., 10ρ.) και Σαρλ Καουντί, ο οποίος ναι μεν έβαλε gobertμόνο τέσσερις πόντους, αλλά έδωσε στους Γάλλους πολλή ενέργεια σε επίθεση και άμυνα ερχόμενος από τον πάγκο στην τελευταία περίοδο.

Ο Βιτάλι Φριτζόν ήταν ο πρώτος σκόρερ της Ρωσίας, η οποία προηγήθηκε στο πρώτο ημίχρονο με 31-18 και είχε το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια, όπως συνέβη όμως και στους προηγούμενους αγώνες στο τέλος ξέμεινε από καύσιμα -και λύσεις. Φυσικό επακόλουθο λοιπόν ήταν να μείνει μαθηματικά εκτός συνέχειας…