Ευρωμπάσκετ U16: Δεύτερη ήττα και “τελικός” με Κροατία (+vd)

christidisΚαι τώρα… τρέχουμε. Η Εθνική Παίδων γνώρισε τη δεύτερη ήττα της σε ισάριθμα παιχνίδια στο Ευρωμπάσκετ U16, αυτή τη φορά από τη Βοσνία με 56-51, ένα αποτέλεσμα που τη βάζει σε δύσκολη θέση για τη συνέχεια του τουρνουά. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα χρειάζεται πλέον νίκη επί της Κροατίας (αύριο στις 13:30) για να περάσει στην επόμενη φάση (με 0-2), ελπίζοντας ότι δεν θα χρειαστεί και διαφορά πόντων, κάτι που θα εξαρτηθεί από το σημερινό παιχνίδι της με τη Λετονία (18:00).

Ο Τάρλας (10π.) ήταν ο πρώτος σκόρερ της Ελλάδας, η οποία έπαιξε χωρίς τον Λούντζη και βρισκόταν πίσω στο σκορ στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, αλλά ποτέ τέθηκε νοκ άουτ μέχρι τα τελευταία λεπτά. Στο 39′ άλλωστε μείωσε τη διαφορά στον έναν πόντο (52-51), ωστόσο για δεύτερη συνεχόμενη μέρα δεν κατάφερε να σκοράρει στο τελευταίο λεπτό.

Η Εθνική έβαλε 22 πόντους από τα 21 επιθετικά ριμπάουντ που μάζεψε, ήταν όμως πολύ άστοχη (31,4% εντός πεδιάς), σούταρε μόνο τέσσερις ελεύθερες βολές και τα 17 λάθη που έκανε την “πόνεσαν” περισσότερο απ’ ότι τα 16 της Βοσνίας, κι ας τελείωσε η ομάδα του Χάλιμιτς το παιχνίδι με 0/13 τρίποντα. Οι Βόσνιοι μπήκαν στο γήπεδο με φόρα από τη χθεσινή νίκη τους επί της Κροατίας, έβαλαν τους πρώτους 8 πόντους αλλά το παιχνίδι ήταν ανταγωνιστικό καθ’ όλη τη διάρκεια του, κάτι που φαίνεται και από το γεγονός ότι καμία ομάδα δεν ξέφυγε με μεγαλύτερη διαφορά.

Μάλιστα, η Ελλάδα ήταν αυτή που έμοιαζε να αποκτά τον έλεγχο του αγώνα στο 21′, όταν ξέφυγε με 33-25 χάρη σε ένα σερί 7-0. Δυστυχώς στα επόμενα 9 λεπτά η Εθνική έβαλε μόνο τέσσερις πόντους και από εκεί και πέρα οι δύο ομάδες δεν έχασαν ποτέ επαφή η μία από την άλλη. Αυτή που χαμογέλασε στο τέλος ήταν όμως η Βοσνία, καθώς ο Αντούνοβιτς έβαλε το πιο κρίσιμο καλάθι στα 40” (54-51) και η ελληνική ομάδα έκανε λάθος στην επόμενη επίθεση, που οδήγησε σε νέο καλάθι του Αντούνοβιτς. Και στο τέλος του αγώνα…

ΒΟΣΝΙΑ-ΕΛΛΑΔΑ 56-51
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-13, 25-31, 43-39, 56-51
ΒΟΣΝΙΑ (Χάλιμιτς): Τσαμπάρα, Ζόβκο 2, Λάμπους 6 (5ρ., 5ασ.), Μπόγιοβιτς, Ντρέζνιακ, Γκέγκιτς 5 (13ρ.), Σικίρας 12, Τσερκέζοβιτς, Βερλάσεβιτς, Μούσα 21 (6ρ.), Γιάχιτς, Αντούνοβιτς 10.
ΕΛΛΑΔΑ (Μανουσέλης): Μωραΐτης 7 (7ρ.), Γοργόνης 7 (5ρ.), Σκουφής 6 (5ρ., 4ασ., 4κλ.), Μπολάτογλου, Κούτρας 3, Χατζηκυριακίδης, Χρηστίδης 8 (11ρ.), Παπαδάκης 2, Τάρλας 10 (6ρ., 3κλ.), Τάταρης 8 (5ρ.).