christidisΗ Εθνική Παίδων δεν κατάφερε να τελειώσει αήττητη το γκρουπ για τις θέσεις 9-16, καθώς ηττήθηκε με 52-46 από τη Φινλανδία και τερμάτισε δεύτερη. Αυτό βέβαια τη δεδομένη στιγμή δεν “λέει” απολύτως τίποτα, αφού δεν μπορεί να γνωρίζει ποια ομάδα θα αντιμετωπίσει στα νοκ άουτ παιχνίδια για τις θέσεις 9-16 αν δεν ολοκληρωθούν οι αγώνες της 6ης ημέρας.

Η ουσία είναι ότι η Ελλάδα γνώρισε την ήττα σε ένα παιχνίδι που έμοιαζε δικό της, καθώς είχε το προβάδισμα στα 28 λεπτά και δύο λεπτά πριν από τη λήξη βρισκόταν μπροστά στο σκορ με 46-39. Κι όμως όλα χάνονται… Κι αν υπάρχει ένα ματς που επιβεβαιώνει αυτούς που θεωρούν ότι η στατιστική δεν λέει πάντα την αλήθεια, τότε μάλλον η σημερινή αναμέτρηση της Ελλάδας με τη Φινλανδία είναι η πλέον κατάλληλη.

Η Φινλανδία είχε 20% στα δίποντα και 28 λάθη… Η Ελλάδα έκανε 20 κλεψίματα και έβαλε 24 πόντους από αυτά. Κι όμως κατάφερε να χάσει, αφού δέχτηκε ένα σερί 13-0 στα τελευταία δύο λεπτά, με τον Μαξχούνι να βάζει σε αυτό το διάστημα 8 από τους 15 πόντους του στον αγώνα. Προς το παρόν βέβαια είναι ασαφές το αν επηρεάζει (θετικά ή αρνητικά) η συγκεκριμένη ήττα την Εθνική, η οποία είχε πρώτο σκόρερ τον Χρηστίδη (16 πόντοι, 10 ριμπάουντ, 4 τάπες). Είναι σίγουρα όμως μία προειδοποιητική βολή, με τα κρίσιμα νοκ άουτ παιχνίδια να έπονται.

ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ-ΕΛΛΑΔΑ 52-46
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 7-12, 23-21, 32-34, 52-46
ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ (Λοχικόσκι): Μαξχούνι 15 (3), Καουκιάινεν 12 (3), Ινάμα 10 (2), Αϊρένε, Κνίτινεν 9 (2), Κόσκινεν, Βάλτονεν 9ρ., Ρίκα 6, Μπάρλουντ 7ρ., Πόλα.
ΕΛΛΑΔΑ (Μανουσέλης): Λούντζης 6 (4κλ.), Μωραΐτης 5 (1), Γοργόνης 2, Σκούφης 9 (1τρ., 6κλ.), Κούτρας, Χατζηκυριακίδης 6, Χρηστίδης 16 (10ρ., 4κ.), Παπαδάκης, Τάρλας 6ρ., 4κλ., Τάταρης 2.