greeceΠάλεψε, αυτό όμως δεν ήταν αρκετό. Η Εθνική Εφήβων θα φύγει από το Ικόνιο χωρίς μετάλλιο στο στήθος, καθώς γνώρισε την ήττα από την Κροατία με 75-71 στον αγώνα του χάλκινου μεταλλίου, τερματίζοντας έτσι 4η στο Ευρωμπάσκετ U18 της Τουρκίας. Η θέση αυτή, βέβαια, μόνο τιμητική μπορεί να θεωρηθεί για την Ελλάδα, η οποία επέστρεψε στην τετράδα της Ευρώπης σε επίπεδο Εφήβων για πρώτη φορά από το 2008, όταν είχε κατακτήσει το χρυσό μετάλλιο στο Ευρωμπάσκετ της Αμαλιάδας.

Ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος ήταν ο πρώτος σκόρερ της Ελλάδας με 20 πόντους και 7 ριμπάουντ αλλά αποβλήθηκε με 5 φάουλ 6,5 λεπτά πριν από τη λήξη (με το σκορ 60-57 υπέρ της Κροατίας), o Δημήτρης Σταμάτης έβαλε 19 και ο Κώστας Οικονομόπουλος πρόσθεσε άλλους 14, στην πιο παραγωγική εμφάνιση του στο Ευρωμπάσκετ, τουλάχιστον επιθετικά. Ωστόσο, η Ελλάδα έχασε τις μάχες των ριμπάουντ από την πανύψηλη Κροατία (39-52) και δεν μπόρεσε να επιστρέψει ποτέ από το καθοριστικό 10-0 που έκαναν οι Κροάτες στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου.

Ασταμάτητοι οι Αράποβιτς, Μπέντερ, Μάζαλιν

Συν τοις άλλοις, η ελληνική ομάδα δεν μπόρεσε να βρει επίσης το αντίδοτο για τρεις Κροάτες: 1) το all around ταλέντο που ονομάζεται Ντράγκαν Μπέντερ, που για δεύτερο ματς στο τουρνουά άγγιξε το τριπλ νταμπλ, 2) τον Μάρκο Αράποβιτς, ο οποίος σημείωσε 24 πόντους και μάζεψε 16 ριμπάουντ και 3) τον ασταμάτητο Λόβρο Μάζαλιν, που έβαλε bender20 από τους 24 πόντους του στο δεύτερο ημίχρονο, οδηγώντας την Κροατία στο 3ο συνεχόμενο μετάλλιο σε Ευρωμπάσκετ Εφήβων και το δεύτερο διαδοχικό αργυρό.

Οπως συνέβη και στον ημιτελικό με τη Σερβία, έτσι και στον αγώνα του χάλκινου μεταλλίου η Ελλάδα ήταν πολύ άστοχη στο πρώτο ημίχρονο. Τόσο άστοχη που έπειτα από 20 αγωνιστικά λεπτά είχε 5/20 δίποντα, τα οποία αν τα συνδύαζε κανείς με τα 9 λάθη, καταλάβαινε απόλυτα τον απολογισμό των 28 πόντων στο πρώτο ημίχρονο. Οσο… οξύμωρο κι αν μοιάζει, πάντως, το ξεκίνημα της Εθνικής ήταν εξαιρετικό!

Προηγήθηκε 21-11, αλλά…

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα κράτησε την καλύτερη επίθεση του Ευρωμπάσκετ στους 11 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο και προηγήθηκε 21-11 στο 11′. Κάπου εκεί όμως οι διεθνείς μας ξέχασαν πως σκοράρουν… Η Ελλάδα έμεινε επί 5 λεπτά χωρίς καλάθι και από το 12′ έως το 19′ οι Κροάτες “έτρεξαν” ένα επιμέρους 17-2 με τον Αράποβιτς να κάνει ό,τι θέλει κάτω από τα δύο καλάθια (14 πόντους και 9 ριμπάουντ είχε μόνο στο πρώτο ημίχρονο).

Οι δύο ομάδες “λύθηκαν” στο δεύτερο ημίχρονο, δυστυχώς όμως το γρήγορο και επιθετικό παιχνίδι ευνοεί τους Κροάτες charalampopoulosκαι όχι τους Ελληνες. Αυτό αποδείχθηκε και στο γήπεδο, καθώς μετά το ισορροπημένο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα του Ναζόρ έκανε ένα σερί 10-0 μέσα σε τρία λεπτά, ξέφυγε με 60-52 και έλεγξε τον αγώνα μέχρι τέλους, με τον Μπέντερ και τον Μάζαλιν να βάζουν μαζί 33 από τους 55 πόντους της Κροατίας στο 2ο ημίχρονο.

Η Ελλάδα προσπάθησε να κάνει τη μεγάλη ανατροπή στο φινάλε, αλλά το τρίποντο του Οικονομόπουλου που έκανε το σκορ 73-71 με 7,1” να απομένουν ήρθε πολύ αργά. Ο Αράποβιτς έβαλε και τις δύο ελεύθερες βολές που εκτέλεσε μετά το φάουλ που του έγινε αμέσως, συνεπώς όλα τελείωσαν…

ΚΡΟΑΤΙΑ-ΕΛΛΑΔΑ 75-71
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-19, 30-28, 54-52, 75-71
ΚΡΟΑΤΙΑ (Ναζόρ): Φιλίποβιτς, Μάτσουνιτς, Μπόζιτς, Βούτσιτς 4, Σλάβιτσα 7 (1τρ., 3κλ.), Μπέντερ 14 (9ρ., 10ασ.), Ζίζιτς 2, Μάζαλιν 24 (9/12σ.), Αράποβιτς 24 (16ρ., 4ασ.).
ΕΛΛΑΔΑ (Παπαθεοδώρου): Τολιόπουλος 4, Κόνιαρης 3 (1), Κώττας, Οικονομόπουλος 14 (4), Μήτογλου 1, Μουράτος, Τσαλμπούρης 4, Μπιλλής, Σταμάτης 19 (1), Παπαγιάννης 6, Χαραλαμπόπουλος 20 (3τρ., 7ρ.).