serbiaΗταν εξ’ αρχής το φαβορί και το απέδειξε περίτρανα η Σερβία, η οποία νίκησε εύκολα τη Λιθουανία 83-67 στο δεύτερο προημιτελικό και θα είναι η αντίπαλος της Ελλάδας στον αυριανό ημιτελικό (18:30) του Ευρωμπάσκετ U18. Οι Σέρβοι μετέτρεψαν σε 20 πόντους τα 21 λάθη των Λιθουανών, ξέφυγαν στο σκορ από τα μέσα της δεύτερης περιόδου και προηγήθηκαν 49-32 στο 24′. Παρά το ξέσπασμα της Λιθουανίας, που μείωσε τη διαφορά μέχρι τους 4 πόντους στο φινάλε της τρίτης περιόδου (56-52), οι Σέρβοι έδειξαν χαρακτήρα, “απάντησαν” με ένα σερί 8-0 και στο τέλος έφτασαν χωρίς προβλήματα στη νίκη.

Ακάθεκτοι οι Κροάτες, έκαναν μια μπουκιά και τους Ισπανούς

Αλλη μία επίδειξη δύναμης πραγματοποίησε στο τουρνουά η Κροατία, η οποία μετέτρεψε σε μονόλογο τον προημιτελικό με την Ισπανία και τη διέλυσε 80-55, κάνοντας το 7 στα 7 στη διοργάνωση. Οι Κροάτες μάζεψαν… 62 ριμπάουντ (24 παραπάνω), μοίρασαν 19 ασίστ και έμοιαζαν πάλι να βρίσκονται ένα (και δύο και τρία…) επίπεδο πάνω από τους αντιπάλους τους, έχοντας τέσσερις παίκτες με νταμπλ νταμπλ (Μπέντερ, Σλάβιτσα, Ζίζιτς και Αράποβιτς)! Στον ημιτελικό croatiaη Κροατία θα αντιμετωπίσει τη διοργανώτρια Τουρκία, η οποία διέλυσε με τη σειρά της τη Λετονία 78-53, κάνοντας την πιο πειστική της εμφάνιση στο τουρνουά. Οι Τούρκοι μάζεψαν 20 περισσότερα ριμπάουντ, έβαλαν 44 πόντους μέσα από τη ρακέτα και έκοψαν 10 σουτ.

Σώθηκαν Μαυροβούνιο, Ρωσία και Βοσνία

Το Μαυροβούνιο νίκησε εύκολα την Αγγλία 85-67 στον πρώτο αγώνα για τις θέσεις 9-16, καθώς πήρε τον έλεγχο στα μέσα της δεύτερης περιόδου και ουσιαστικά δεν απειλήθηκε ποτέ. Τη σωτηρία της εξασφάλισε και η Ρωσία με την τέταρτη σερί νίκη της επί της Πολωνίας (85-74), σε ένα ματς στο οποίο είχε συνεχώς το προβάδισμα μετά το 5ο λεπτό και προηγήθηκε μάλιστα μέχρι και με 22 πόντους διαφορά. Η Βοσνία, από τη μεριά της, αγχώθηκε στα τελευταία λεπτά αλλά κατέβαλλε την Τσεχία με 87-77 και σώθηκε κι αυτή, ενώ η Γαλλία χρειάστηκε ένα επιμέρους 20-2 στην τελευταία περίοδο για να νικήσει το μαχητικό Βέλγιο 75-60.

Τα αποτελέσματα της ημέρας:

ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ

Ιταλία-Ελλάδα 68-85 Μουσίνι 24π. – Χαραλαμπόπουλος 20π., 13ρ. 4ασ., Σταμάτης 16π., Παπαγιάννης 14π., 8ρ.
Σερβία-Λιθουανία 83-67 Βούτσετιτς 19π., 8ρ., Λαζάρεβιτς 18π., 11ρ., 3κλ. – Βάρνας 12π., Σαμπόνις 11π., 19ρ., 7ασ.
Κροατία-Ισπανία 80-55 Μπέντερ 18π., 11ρ., 4κ., Σλάβιτσα 15π., 10ρ., Ζίζιτς 15π., 10ρ. –  Γκαρθία 15π., 4κλ.
Τουρκία-Λετονία 78-53 Κορκμάζ 22π., 5/6τρ., Γκιουβέν 17π. – Τσίμα 14π.

ΘΕΣΕΙΣ 9-16

Μαυροβούνιο-Αγγλία 85-67 Ντόζιτς 21π., Πόποβιτς 16π. – Ντανγκ Ακόντο 18π., 6ασ.
Πολωνία-Ρωσία 74-85 Κούλκα 20π., 8ρ. – Σινεγκούμποφ 21π., 9/11δ.
Βοσνία-Τσεχία 87-77 Ατιτς 20π., Αλεξιτς 18π. – Πουρσλ 19π., 8ρ., Σκραντς 17π., 7ρ.
Γαλλία-Βέλγιο 75-60 Σμοκ 17π., Καμπά 16π., 10ρ. – Ακιαζίλι 14π., 7ασ.