sportigk-marousiΑνεβάζοντας κατακόρυφα την απόδοσή του στο δεύτερο ημίχρονο, το Μαρούσι πήρε τη νίκη μέσα στα Πατήσια επί του Σπόρτιγκ με 79-65 στο παιχνίδι που ολοκλήρωσε την 7η αγωνιστική.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 16-11 στο 6′, αλλά οι φιλοξενούμενοι απάντησαν γρήγορα φέρνοντας το ματς στα ίσια (18-18 στο 9′) για να ολοκληρωθεί η πρώτη περίοδος με 20-18 υπέρ του Σπόρτιγκ. Οσο περνούσε η ώρα, το Μαρούσι έβρισκε ρυθμό και με τον Μπαλαμπάνη να πετυχαίνει 8 σερί πόντους προηγήθηκε με 26-23 (14΄). Οι Μαρουσιώτες κρατούσαν μέχρι το τέλος του ημίχρονο προβάδισμα 1-3 πόντων, με τον Σπόρτιγκ να βρίσκει τις λύσεις να είναι κοντά στο σκορ.

Η συνέχεια άνηκε στο Μαρούσι, έκανε επιμέρους 11-1 μέσα σε έξι λεπτά, ενώ στην αντίπερα όχθη, ο Σπόρτιγκ έμεινε χωρίς καλάθι για παραπάνω από έξι λεπτά (ο Αγγελής ήταν αυτός που σημείωσε  4.30” πριν από το τέλος της τρίτης περιόδου), ενώ η διαφορά άγγιξε το +16 (40-56 στο 29′). Το παιχνίδι στο τελευταίο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα καθώς το Μαρούσι είχε βρει ρυθμό, έβαζε τα τρίποντα, έκλεβε τη μπάλα και κάπως έτσι η διαφορά έφτασε τους 26 πόντους (51-77) στο 35΄ για να φτάσει τελικά σε μία άνετη επικράτηση.

ΣΠΟΡΤΙΓΚ – ΜΑΡΟΥΣΙ 65-79
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-18, 33-36, 44-58, 65-79
Διαιτητές: Στρέμπας-Χρηστίδης Ηλ.
ΣΠΟΡΤΙΓΚ (Κλήμης): Καστανιώτης 17, Τσαμπής 20 (2), Χατζηνικόλας 2, Παπαπέτρος 7 (1), Γεωργόπουλος 4, Χουζούρης, Κούτρης, Ενεζλης, Χασάπης, Καραμπάτος 2, Αγγελής 5, Δόξας 8 (1).
ΜΑΡΟΥΣΙ (Κεραμιδάς): Ξυδάς 14 (2), Στασινός 10 (2), Πολυχρονόπουλος, Μπαλαμπάνης 25 (5), Ραλλάτος 4, Μπαλάφας 10 (1), Τσουλάκης, Σκιαθίτης, Σουρλής 10 (1), Καπετάνιος 2, Παπαδημητρίου 4.