ΕURO: ΙΣΠΑΝΙΑ-FYROM 92-80

“Ζωγράφισε” στο παρκέ! Ο Χουάν Κάρλος Ναβάρο, όπως άλλωστε το συνηθίζει στα μεγάλα ματς, έκανε τα πάντα μέσα στο γήπεδο και οδήγησε την Ισπανία σε νίκη επί των Σκοπίων με 92-80, χαρίζοντας στους «φούριας ρόχας» την πρόκριση στον τελικό, αλλά και στους Ολυμπιακούς αγώνες.

Ο Ναβάρο ήταν αυτός που στα δύσκολα…  έπιασε από το χέρι τους Ισπανούς (35π., 8/14 δ., 5/9τρ.) και με άξιους συμπαραστάτες τους αδελφούς Γκασόλ, οι οποίοι και οι δύο έκαναν νταμπλ νταμπλ (Πάου 22π., 17ρ., Μαρκ 11π., 10ρ.), έδωσαν την ευκαιρία στην Ισπανία να κάνει το repeat!

Το παιχνίδι στην αρχή ήταν ντέρμπι με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ, ενώ η Ισπανία έδειχνε να Δυσκολεύεται απέναντι στα Σκόπια. Η FYROM πήρε το προβάδισμα 7-4 στο 3′ αλλά δύο καλάθια των αδελφών Γκασόλ έκαναν το 8-7, ενώ στη συνέχεια οι δυο ομάδες πήγαιναν  χέρι-χέρι (15-15). Δύο τρίποντα του Ναβάρο έδωσαν προβάδισμα πέντε πόντων, 23-18 στους «φούριας ρόχας»  για να ολοκληρωθεί η πρώτη περίοδος στο +8 26-18.

Στη συνέχεια οι Σκοπιανοί με επιμέρους σκορ 10-2 τα πέντε πρώτα λεπτά του δευτέρου δεκαλέπτου έκαναν  το 31-32 στο 25′, αλλά και πάλι ο Ναβάρο απάντησε  (39-34). Οι Ισπανοί δεν κεμεταλλέυτηκαν την υπεροχή στα ριμπάουντ (23-15) καθώς κάπου εκεί “μίλησε” ο Αντιτς καθώς με δύο δικά του τρίποντα έγραψε το 42-41 για να τελειώσει το πρώτο ημίχρονο με τους 4 πόντους του Ιλίεφσκι, δίνοντας έτσι το προβάδισμα στα Σκόπια (45-44).

Στην επανάληψη τα πράγματα δεν άλλαξαν τουλάχιστον για τα έξι πρώτα λεπτά της περιόδου με τις δύο ομάδες να εναλλάσσουν το προβάδισμα για να έρθει για να έρθει το ματς στα ίσια (58-58). Ομως και πάλι ο Ναβάρο  δήλωσε ισχυρό “παρών”. Με προσωπικό σόου (11 πόντοι δικοί του, ενώ σύνολο στην περίοδο έβαλε 19) έγινε επιμέρους σκορ 13-4 δίνοντας αέρα εννέα πόντων στους «φούριας ρόχας» 71-62.

Η κατάσταση δεν άλλαξε στο τελευταίο δεκάλεπτο. Ο Ναβάρο συνέχισε το… χαβά του, για να πάρουν τη σκυτάλη ο Μαρκ και ο Πάου! Η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά στο +12 (82-70 στο 25′). Οι Ισπανοί κυριάρχησαν κάτω από το καλάθι (47-32ρ.) Ο ΜακΚαλέμπ φαινόταν απελπίστηκα μόνος, αφού οι υπόλοιποι Σκοπιανοί έμοιαζαν ξεθεωμένοι.  Ετσι, η Ισπανία οδηγήθηκε χωρίς δυσκολία στο τελικό 92-80.

ΙΣΠΑΝΙΑ – FYROM 92-80
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-18,  44-45, 71-62, 92-80
ΙΣΠΑΝΙΑ (Σκαριόλο): Γκασόλ Π. 22 (17 ρ.), Φερνάντεθ 2, Ρούμπιο 5 (1), Ναβάρο 35 (5), Καλντερόν 3 (1τρ., 4ασ.), Ρέγες, Γιούλ 3 (1), Γκασόλ Μ. 11 (10ρ., 5ασ.), Ιμπάκα 11.
FYROM (Ντοκουζόφσκι): Ιλιέφσκι 15 (1), Σοκόλοφ, ΜακΚάλεμπ 25, Στογιανόφσκι Β. 6, Στογιανόφσκι Ντ. 3 (1), Άντιτς 17 (3), Τσεκόφσκι 2, Σαμαρτζίσκι 15.