Η παράταση χρειάστηκε για να κάμψει ο Λεύκιππος την Ασπίδα Ξάνθης!

Στον έξτρα χρόνο κατάφερε ο νεοφώτιστος Λεύκιππος να κάμψει την αντίσταση της Ασπίδας Ξάνθης στο φιλικό παιχνίδι των δύο ομάδων. Όσοι βρέθηκαν το βράδυ της Πέμπτης στο “Αμοιρίδειο” είχαν την ευκαιρία να δουν ένα πολύ συναρπαστικό παιχνίδι, με τον Λεύκιππο να επικρατεί στο τέλος με 69-66 της Ασπίδας…

Η κανονική διάρκεια του ματς βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με 60-60, σε ένα αρκετά συναρπαστικό ματς, στο οποίο κάθε ομάδα είχε το δικό της… δεκάλεπτο. Ιδίως στο πρώτο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι παρουσιάστηκαν δυνατοί στο πρώτο 10λεπτο, ενώ στη συνέχεια η σκυτάλη πέρασε στους γηπεδούχους. Στη συνέχεια το ματς πήγαινε πόντο πόντο μέχρι και την κόρνα της γραμματείας.

Διαιτητές: Ρουκάς-Καλαϊτζής

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-16, 32-29 (ημίχρονο), 46-45, 60-60 (κανονική διάρκεια), 69-66 τελικό.

ΛΕΥΚΙΠΠΟΣ ΞΑΝΘΗΣ (Κοκκινόπουλος-Ρετζέπης) : Στεργίου 5 (1), Δώδος 11 (1), Στασινόπουλος 15, Κουμπάνης 8, Δάτσης 4, Κάλφας, Σταμπουλής, Κυφωνίδης 8 (2), Παλλάκης 10, Νταβουλτζόπουλος 6, Χατζηαντωνίου, Σταματέλος 2.

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ (Στεφανίδης-Κασαρτζίδης) : Παπαδάκης 1, Μανδαλάκης 16 (1), Καραμανώλης 9, Μασμανίδης, Κουτσογιάννης 15, Κασούρας 9, Παπαδόπουλος, Θεοδωρίδης, Τσέλλος 7 (1), Άνθης 9 (2).