ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ: Διπλά για Εθνικό και Παγκράτι

ofi-pano

Ανεβάζοντας την απόδοσή του στην τελευταία περίοδο, ο Εθνικός επικράτησε του ΟΦΗ με 78-66, συνεχίζοντας έτσι στο Κύπελλο Ελλάδας (θα αντιμετωπίσει το νικητή του αγώνα Φίλιππος Βέροιας – Αρκαδικός).

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι για 27 περίπου λεπτά με τον ΟΦΗ να χτυπά το παιχνίδι, στην πορεία όμως μέσα σε τρία λεπτά ο Εθνικός με επιμέρους 10-2 κατάφερε να πάρει ασφαλή απόσταση διατηρώντας την μέχρι τέλους.

Οι λίγοι φίλοι που παρευρέθηκαν στο ματς δεν ξέχασαν τον άτυχο Κώστα, ο οποίος πριν από λίγες ημέρες δέχτηκε επίθεση από φιλάθλους του Ηροδότου, κρεμώντας πανό στο οποίοι ανέφεραν “Κώστα γερά, στο πέταλο ξανά”.

Δυναμικά ξεκίνησαν οι κρητικοί το παιχνίδι παίρνοντας προβάδισμα με 16-8, ο Εθνικός αντέδρασε μειώνοντας σε 20-17, ενώ στις αρχές της δεύτερης περιόδου πλησίασε ακόμη και στον πόντο (22-21). Ο Κιτσούλης όμως είχε βρει ρυθμό (πέτυχε σε 13 λεπτά 12 πόντους) έγραψε το 26-21, αλλά οι φιλοξενούμενοι και πάλι έχοντας τον Κουκά σε πολύ καλή μέρα απάντησε με 8-0 παίρνοντας το προβάδισμα με 29-26. Η συνέχεια ήταν ανάλογη, ο Εθνικός διατηρούσε το προβάδισμα (40-33), αλλά ο ΟΦΗ μείωσε και πάλι (42-41 στο 27΄). Μέσα στα επόμενα τρία λεπτά ο Εθνικός έτρεξε επιμέρους 10-2 ολοκληρώνοντας την Τρίτη περίοδο με 52-43. Οι παίκτες του Τζίμι Κουστένη ανέβασαν κι άλλο τη διαφορά (62-49 στο 33΄) διατηρώντας την μέχρι τέλους ξεκινώντας έτσι τις επίσημες αγωνιστικές υποχρεώσεις τους με το… δεξί.

Δυνατό “διπλό” για το Παγκράτι

Με το “διπλό” έφυγε και το Παγκράτι από τη Λευκάδα επικρατώντας της Δόξας με 82-79 και πλέον στην επόμενη αγωνιστική θα αντιμετωπίσει εντός έδρας τον Απόλλωνα Πατρών.

Οι «ροσονέρι» παρότι βρέθηκαν πίσω στο πρώτο δεκάλεπτο (29-20) κατάφεραν να εελέγξουντο ματς και να ανατρέψουν το σκορ. Η Δόξα παρά την υπεροχή της στα ριμπάουντ πλήρωσε την αστοχία της, με το Παγκράτι να εκμεταλλεύεται το γεγονός και να παίρνει διαφορά 10 πόντων στο 35′. Οι φιλοξενοίμενοι δεν συνάντησαν κανέναν πρόβλημα παρά το γεγονός πως οι Λευκαδίτες μείωσαν, παίρνοντας  έτσι το “διπλό» που τους εξασφαλίζει τη συνέχεια στο Κύπελλο.

Από την πλευρά των γηπεδούχων δεν αγωνίστηκαν Χίμπερτ και Βαγενάς, ενώ ο Καραδολάμης έπαιξε απροετοιμαστός καθώς ταλαιπωρούταν 1ο ημέρες με πυρετό.