Κύπελλο Ελλάδας: Συνεχίζει ο Ολυμπιακός Β΄

Ο Ολυμπιακός Β’ επικράτησε στον Λαγκαδά επί του Ερμή με 64-58 και  προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα του Δημήτρη Τσαλδάρη έσφιξε την άμυνα της και δυσκόλεψε τους γηπεδούχους καταφέρνοντας αρχικά να ροκανίσει το σκορ και στη συνέχεια να το φέρει στα ίσα. Στην τελευταία περίοδο εξελίχθηκε σε ντέρμπι. Σιώπης και Μήνου με δύο τρίποντα έγραψαν το 52-52, ενώ λίγο αργότερα ο Πλιούκας με βολές έκανε 58-58 στα 47”. Ο Τζόλος έγραψε το 58-60, με τον Σιώπη να αστοχεί σε τρίποντο, και τον Νοέα με βολές ουσιαστικά να σφραγίζει τη νίκη (58-62).

Δεκάλεπτα: 17-15, 33-28, 43-41, 58-64
Ερμής Λαγκαδά (Κυρούδης): Μήνου 15(3), Ελευθεριάδης 2, Αποστολίδης 3, Πλιούκας 4, Καραμανώλης, Παρίτσης 6, Κωσταντινίδης, Μπακάλης, Σιώπης 16(4), Ιατρίδης, Θεοδωρίδης 4, Χριστοδούλου 8

Ολυμπιακός (Τσαλδάρης): Τζόλος 9, Αρσενόπουλος 8, Νοέας 9, Χρηστίδης 17, Κολοβέρος 4, Νικολαϊδης 2, Πετρόπουλος 7(1), Ζευγάρας, Μωραϊτης, Τσάμης 3, Καμπούρης 5, Οικονόμου