Λιθουανία των θαυμάτων

lietuvaΟι Λιθουανοί το έλεγαν και το πίστευαν από το τουρνουά Ακρόπολις. Στόχος τους ήταν ένα μετάλλιο και η πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο ντε Τζανέιρο. Όσοι δεν τους πίστεψαν μάλλον θα τρίβουν τα μάτια τους με τα όσα κάνει την τελευταία εβδομάδα στο “Πιέρ Μορουά” της Λιλ η ομάδα του Γιόνας Καζλάουσκας, η οποία νίκησε τη Σερβία 67-64 και προκρίθηκε στον τελικό του Ευρωμπάσκετ. Εκεί όπου περιμένει από χθες η Ισπανία, στον τελικό των αουτσάιντερ. Στο ριμάτς του 2003, όταν η Λιθουανία είχε νικήσει στη Σουηδία την Ισπανία 93-84 και είχε κατακτήσει το μοναδικό χρυσό μετάλλιο στη σύγχρονη ιστορία της και το τρίτο μετά το 1937 και το 1939!

Η Λιθουανία λοιπόν είναι πάλι στον τελικό, όπως και το 2013! Και δικαία, μάλιστα, καθώς ήταν η καλύτερη ομάδα του ημιτελικού. Η “Λιέτουβα” έπαιξε καταπληκτική άμυνα, έβγαλε εκτός αγώνα τον Ραντούλιτσα και κράτησε την καλύτερη επίθεση του Ευρωμπάσκετ 24 πόντους κάτω από το μέσο όρο της (88) και στο 32,8% εντός πεδιάς! Συν τοις άλλοις, πέτυχε 40 πόντους μέσα από τη ρακέτα (έναντι 22 της Σερβίας), περιόρισε σημαντικά τη δημιουργία των Σέρβων (είχαν μόλις 13 ασίστ) και μάζεψε επιπλέον 11 ριμπάουντ παραπάνω.

Όπως και ο πρώτος ημιτελικός μεταξύ της Γαλλίας και της Ισπανίας, έτσι και ο δεύτερος είχε συναρπαστικό φινάλε, πολλές αμφιλεγόμενες διαιτητικές αποφάσεις (ένθεν και ένθεν) και μία ομάδα με το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης: τη Λιθουανία. Αυτή τη φορά πάντως ανατροπή δεν υπήρξε ποτέ από τη Σερβία. Η ομάδα του Γιόνας Καζλάουσκας φρόντισε εξ αρχής να kuzminskasδείξει ότι δεν έφτασε μέχρι τους “4” προκειμένου να γίνει εύκολη λεία για το ξεκάθαρο φαβορί του ημιτελικού.

Η “Λιέτουβα” προηγήθηκε 14-7 στο 6′ με σερί 10-0 και κράτησε σφιχτά το προβάδισμα στα χέρια της για τα επόμενα 20 λεπτά. Στο 13′ ξέφυγε με τη μεγαλύτερη διαφορά της στο ματς (28-17) και παρά το επιμέρους 1-11 που δέχτηκε στα τελευταία τέσσερα λεπτά του πρώτου ημιχρόνου, δεν άφησε την ομάδα του Τζόρτζεβιτς να περάσει μπροστά στο σκορ. Αυτό συνέβη στο τρίτο δεκάλεπτο. Η Σερβία πήρε το προβάδισμα με 41-40 στο 26′ έπειτα από 20 ολόκληρα λεπτά, προηγήθηκε και με 43-40 αλλά στη συνέχεια δέχτηκε ένα σερί 12-0 από τη Λιθουανία, η οποία ξέφυγε με 52-43 στο 32′!

Στο πιο κρίσιμο σημείο της αναμέτρησης η Λιθουανία έδειξε χαρακτήρα. Η Σερβία αντεπιτέθηκε, κέρδισε πολλά φάουλ, έβαλε και 21 πόντους από τα 20 λάθη των αντιπάλων της, ωστόσο δεν πέρασε ξανά μπροστά στο σκορ. Το φινάλε βέβαια ήταν συγκλονιστικό. Ο Ρενάλντας Σεϊμπούτις (έβαλε 9 πόντους στην τελευταία περίοδο) έκανε το σκορ 65-61 με δύο βολές στα 23,6 δευτερόλεπτα, ο Τεόντοσιτς μείωσε με τρίποντο στα 13,7΄΄ (64-65) και ο Σεϊμπούτις είχε 1/2 βολές στα 12,7΄΄.

Η βιαστική ενέργεια που ακολούθησε από τον Μπογκντάνοβιτς, ο οποίος έχασε την ισορροπία του στο drive, αποδείχθηκε καταδικαστική. Ο Καλνιέτις πρόσθεσε άλλη μία βολή στα 5,4΄΄ και στην επόμενη επίθεση ο Τεόντοσιτς έκανε λάθος, δίνοντας το έναυσμα για τα πανηγύρια των Λιθουανών, που λίγοι τους υπολόγιζαν αλλά βρέθηκαν για δεύτερο συνεχόμενο Ευρωμπάσκετ στον τελικό!

ΣΕΡΒΙΑ-ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ 64-67
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-22, 34-35, 43-48, 64-67
ΣΕΡΒΙΑ (Τζόρτζεβιτς): Τεόντοσιτς 16 (2), Σιμόνοβιτς, Κούζμιτς, Μπογκντάνοβιτς 9 (1), Μπιέλιτσα 10 (2), Μάρκοβιτς 7 (1), Κάλινιτς 2, Νέντοβιτς 6, Μιλοσάβλιεβιτς, Ραντούλιτσα 10, Ερτσεγκ 4.
ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ (Καζλάουσκας): Καλνιέτις 12 (1τρ., 5ρ., 9ασ., 8λ.), Ματσιούλις 9 (6ρ., 3κλ.), Σεϊμπούτις 13, Καβαλιάουσκας, Γιανκούνας 2, Βαλαντσιούνας 15 (4κ.), Κουζμίνσκας 13 (9ρ.), Μιλάκνις 3 (1).