Μουντομπάσκετ U19: Της βγήκε η ψυχή

skoulidas-dorseyΗ εμφάνιση της Δομινικανής Δημοκρατίας απέναντι στη Σερβία μόνο τυχαία δεν ήταν στην πρεμιέρα του Παγκοσμίου πρωταθλήματος U19. Η Ελλάδα τα… χρειάστηκε (κι αυτή) μέχρι να νικήσει την σκληροτράχηλη πρωταθλήτρια Κεντρικής Αμερικής 70-65 και να δώσει δώσει ραντεβού για την Τρίτη με τη Σερβία, στον αγώνα που θα καθορίσει την πρωτιά του 4ου ομίλου.

Ο Σταμάτης πέτυχε 17 πόντους και ήταν ο πρώτος σκόρερ της Εθνικής, ο Μήτογλου έκανε νταμπλ-νταμπλ (14 πόντοι, 10 ριμπάουντ) και ο Τολιόπουλος πρόσθεσε 10 πόντους σε 18,5 λεπτά, σε ένα δύσκολο και… αγωνιώδες βράδυ για την Ελλάδα. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα τα βρήκε σκούρα και δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί τα σαφώς μεγαλύτερα ύψη της, μιας και η κλειστή και γεμάτη ενέργεια και κινητικότητα των Δομινικανών υποχρέωσε τους παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου σε πολλές κακές επιλογές στην επίθεση, ως επί τω πλείστον από μέση και μακρινή απόσταση.

Η ελληνική ομάδα δεν είχε ρυθμό στην επίθεση στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς, κατάφερε όμως να πάρει τον έλεγχο στην τρίτη περίοδο χάρη σε ένα επιμέρους 18-4 (52-43 στο 27′) και με τον Τολιόπουλο να αλλάζει τη ροή με την είσοδο του. Το +9 ήταν και το μεγαλύτερο προβάδισμα που είχε η Ελλάδα στον αγώνα. Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ έβαλε με τη σειρά του ένα μεγάλο τρίποντο στο 38′ και έκανε το σκορ 64-58, ωστόσο οι Δομινικανοί δεν τα παράτησαν. Η ομάδα του Μερσέντες Ροζάριο πλησίασε στον έναν πόντο (66-65) με 38 δευτερόλεπτα να απομένουν και μετά τις 1/2 βολές του Μήτογλου ο Φέλιζ αστόχησε σε κοντινό σουτ. Ο Μήτογλου με άλλες δύο βολές ουσιαστικά καθάρισε το ματς στα 12,8΄΄ (69-65).

ΕΛΛΑΔΑ-ΔΟΜΙΝΙΚΑΝΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ 70-65
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-21, 34-36, 54-48, 70-65
Διαιτητές: Γιαβόρ (Σλοβενία), Ζούλιο (Ανγκόλα), Βίτο (Αργεντινή)
ΕΛΛΑΔΑ (Παπαθεοδώρου): Τολιόπουλος 10, Λούντζης 4, Κώττας 2, Ντόρσεϊ 9 (2), Μήτογλου 14 (1τρ., 10ρ.), Μουράτος 2, Σκουλίδας 5 (1), Τσαλμπούρης, Μπιλλής, Σταμάτης 17 (2), Παπαγιάννης 7 (13ρ., 4κ.), Χαραλαμπόπουλος.
ΔΟΜΙΝΙΚΑΝΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ (Μερσέντες Ροσάριο): Φλόρες 14 (2), Μάτος 0/9σ., Ντουράν 2, Μοντέρο, Ντουράν 2, Πέρεζ 5 (8ρ.), Φελίζ 12 (1τρ., 6ρ., 5ασ.), Ροντρίγκεζ 15, Αραούζο 12 (2), Βαλέρα, Πένια, Νούνιεζ 3.