Μουντομπάσκετ U19 (2ος όμιλος): Ακάθεκτοι οι Τούρκοι (+vds)

turkeu19Η Τουρκία πήγε στο Ηράκλειο με τον αέρα του φαβορί για μετάλλιο και φροντίζει να επιβεβαιώσει τη φήμη της. Οι πρωταθλητές Ευρώπης σε επίπεδο εφήβων πέτυχαν τους πρώτους 9 πόντους της αναμέτρησης, δεν έχασαν ποτέ το προβάδισμα και νίκησαν εύκολα την Ισπανία 72-65, στο κατ’ ευφημισμόν (και μόνο) ντέρμπι του 2ου ομίλου. Η Ισπανία προσπάθησε να κάνει την ανατροπή στα τελευταία λεπτά αλλά το καλύτερο που κατάφερε ήταν να ρίξει τη διαφορά μέχρι τους 6 πόντους, που ήταν και η μικρότερη από τα μέσα της πρώτης περιόδου και έπειτα.

Μεγάλη ανατροπή η Κίνα

Η Κίνα έκανε τη μεγάλη ανατροπή της δεύτερης ημέρας, καθώς πέτυχε τους τελευταίους 9 πόντους του αγώνα και νίκησε την Αργεντινή 74-67, σημειώνοντας την πρώτη της νίκη στο παγκόσμιο πρωτάθλημα Εφήβων. Οι “γκαούτσος” έμοιαζαν να έχουν τον πρώτο λόγο όταν προηγήθηκαν δύο λεπτά πριν από τη λήξη με τη μεγαλύτερη διαφορά στο ματς (65-58). Από εκεί και πέρα όμως δέχτηκαν ένα επιμέρους 16-2, με τον Γιανγκχάο Ζάο να βάζει δύο μεγάλα τρίποντα και να κρατάει όρθια την ομάδα του.

Οι Κινέζοι προηγήθηκαν με το δεύτερο τρίποντο του Ζάο 68-67 και εν συνεχεία έβγαλαν τρεις διαδοχικές άμυνες στο τελευταίο λεπτό, ήταν απόλυτα εύστοχοι από τη γραμμή των ελευθέρων βολών και κάπως έτσι δεν πλήρωσαν ούτε την επιπολαιότητα τους (21 λάθη), ούτε τους 20 πόντους από δεύτερη ευκαιρία που είχαν οι αντίπαλοι τους.