Μουντομπάσκετ U19 (2ος όμιλος): Τα χρειάστηκαν οι Τούρκοι (+vds)

turk-chnΗ μεγάλη έκπληξη του Μουντομπάσκετ U19 αποτράπηκε στα “Δύο Αοράκια”, όπου η Τουρκία κατέβαλλε την Κίνα με 62-51 και τερμάτισε πρώτη και αήττητη στον 2ο όμιλο. Η Κίνα προηγήθηκε νωρίς νωρίς με 12 πόντους διαφορά και είχε το προβάδισμα επί σχεδόν 33 λεπτά, στο τέλος όμως η ποιότητα, η υπεροπλία και προ πάντων η άμυνα της Τουρκίας έκαναν τη διαφορά. Οι Τούρκοι έβαλαν τους 16 από τους τελευταίους 19 πόντους στον αγώνα, κράτησαν τους Κινέζους χωρίς πόντο στα τελευταία τέσσερα λεπτά και απέφυγαν τη μεγάλη έκπληξη.

Παράσταση για ένα ρόλο ήταν ο άλλος αγώνας του 2ου ομίλου, στον οποίον η Ισπανία συνέτριψε την αδύναμη Αργεντινή 75-51. Οι “φούριας ρόχας” έκλεισαν την πρώτη περίοδο με σκορ 22-3 και προηγήθηκαν ακόμα και με 33 πόντους διαφορά, μετατρέποντας σε διαδικαστική υπόθεση το ματς από πολύ νωρίς, απέναντι σε μία απογοητευτική Αργεντινή που σούταρε με 23,3% εντός πεδιάς και τερμάτισε στην τελευταία θέση του ομίλου.