«Να του ευχηθούμε μελλοντικά να σπουδάσει και ιατρική»

Ο Ικαρος γνώρισε την ήττα στο Σχηματάρι, από τον τοπικό Ερμή. Από το παιχνίδι όμως έχουν παράπονα από τη διαιτησία και συγκεκριμένα από τον κο. Λεκατσά κάτι το οποίο και ανέφεραν με καυστικό τρόπο στην ανακοίνωσή τους.

H ανακοίνωση:

«Την ήττα γνώρισε η ομάδα μας στο Σχηματάρι από τον τοπικό Ερμή με 79-69 (ημίχρ. 42-33).Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στο α΄δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με 11-04 στο 4′ λεπτό με την ομάδα μας να ανακάμπτει να μειώνει σε 14-12 αλλά και πάλι το Σχηματάρι να πατάει καλύτερα και με επί μέρους 11-4 στα τελευταία δύο λεπτά να πηγαίνει στη λήξη του δεκαλέπτου στο 25-16. Το β’ δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο σε σκορ αλλά όχι σε φάουλ με τον α’ διαιτητή της αναμέτρησης να στοχεύει με φάουλ (ανύπαρκτα) βασικούς παίκτες της ομάδας μας. Στο γ’ δεκάλεπτο η ομάδα μας παίζοντας press σε όλο το γήπεδο και με παγίδες έτρεξε αρχικά σερί 6-11 ολοκληρώνοντας το δεκάλεπτο με τελικό 9-24 πηγαίνοντας στο +6. Στα αξιοσημείωτα του δεκαλέπτου οι 5 από τους 9 πόντους των γηπεδούχων με βολές από τους 24 της ομάδας μας 1 ο αρχικός πόντος του δεκαλέπτου όταν και εκτέλεσε 2 βολές. Στο δ’ δεκάλεπτο και μετά το αρχικό 51-59 στο 31:30 οι γηπεδούχοι με το Γκρινιάρη έτρεξαν σερί 17-2 πηγαίνοντας στο 68-61 με την ομάδα μας να επανακάμπτει και 2:14 πριν τη λήξη να ισοφαρίζει με τρίποντο του Σταμάτη σε 68-68. Από εκείνο το σημείο και μετά ο γκαρντ μας δέχθηκε ανύπαρκτο 5ο φάουλ με τους γηπεδούχους να εκτελούν 8 βολές (6/8) καθώς κάθε υποψία επαφής δινόταν φάουλ και μέσα σε 134 δευτερόλεπτα να τρέχουν το τελικό 10-1.

Ευχαριστούμε πολύ τον κο Λεκατσά και να του ευχηθούμε μελλοντικά να σπουδάσει και ιατρική γιατί σαν χειρούργος θα έχει λαμπρό μέλλον».