ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΚΥΠΕΛΛΟ: Ο Πρέλτζιτς σόκαρε τους Αυστραλούς (+vd)

preldzicΗ Αυστραλία απείχε 1’04” και από την πρώτη της παρουσία στην οκτάδα του Παγκοσμίου Κυπέλλου ύστερα από 20 χρόνια. Ηταν η καλύτερη ομάδα στο γήπεδο και είχε τον έλεγχο του αγώνα. Υπολόγιζε όμως χωρίς τον Εμίρ Πρέλτζιτς. Ο Βόσνιος φόργουορντ με την τουρκική υπηκοότητα ήταν ο απόλυτος ήρωας του έβδομου αγώνα της φάσης των “16”, καθώς ευστόχησε σε δύο τρίποντα στα τελευταία 48” (το δεύτερο στα 5”) και η Τουρκία πήρε τη νίκη με 65-64 και ταυτόχρονα την πρόκριση στους “8” της διοργάνωσης!

Η ομάδα του Αταμάν δεν ήταν σε καμία περίπτωση καλύτερη της Αυστραλίας. Ισα ίσα που σούταρε με χειρότερα ποσοστά (40% έναντι 43%), μάζεψε 14 λιγότερα ριμπάουντ και βρισκόταν πίσω στο σκορ επί 35,5 λεπτά! Μέχρι και με 48-36 έφτασε να προηγηθεί στην τρίτη περίοδο η Αυστραλία, η οποία κυριάρχησε απόλυτα στις δύο ρακέτες με την τριάδα Μπέινς-Μπέρστοου-Αντερσεν να κάνει ό,τι θέλει απέναντι στους Ασίκ-Σαβάς-Γκονλιούμ.

Στο τέλος πάντως οι “μπούμερς” πλήρωσαν ακριβά την αστοχία τους στις ελεύθερες βολές (10/19, με τον Νιούλι να έχει 1/5) και τις κακές επιλογές στο τελευταίο λεπτό. Προηγήθηκαν 64-59 χάρη σε καλάθι του Ντελαβεντόβα στο 1’08” αλλά στην επόμενη επίθεση ο Πρέλτζιτς “χτύπησε” πολύ πίσω από τα 6,75μ. Στην επόμενη ακόμα πιο κρίσιμη επίθεση η Αυστραλία καθυστέρησε χαρακτηριστικά να αποφασίσει τι να κάνει. Αργησε τόσο, που όταν ο Μπέρστοου πήρε τη μπάλα στα χέρια για να σουτάρει ο χρόνος επίθεσης είχε λήξει.

Οι Τούρκοι είχαν λοιπόν την ευκαιρία να “κλέψουν” το παιχνίδι και δεν την πέταξαν στα σκουπίδια. Ο Πρέλτζιτς (που έβαλε 11 από τους 16 πόντους του στην τέταρτη περίοδο) πήρε τη μπάλα στα χέρια και δεν την έδωσε πουθενά. Δεν σκέφτηκε καν το ενδεχόμενο να πάει για την ισοφάριση. Σηκώθηκε από τα 7 μέτρα και έστειλε τη μπάλα στο καλάθι 5” πριν από τη λήξη, “γράφοντας” το τελικό 65-64. Οι Αυστραλοί δεν μπόρεσαν καν να εκδηλώσουν επίθεση μετά το τάιμ άουτ, καθώς ο Ινγκλς μπερδεύτηκε, έχασε τη μπάλα και οι Τούρκοι πανηγύρισαν μία ανέλπιστη, όσο και θριαμβευτική πρόκριση.

ΤΟΥΡΚΙΑ-ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ 65-64
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-18, 34-35, 46-50, 65-64
ΤΟΥΡΚΙΑ (Αταμάν): Οσμάν, Γκιουλέρ 16, Ερμίς, Ακιόλ 7 (1), Ερσέκ, Πρέλτζιτς 16 (3τρ., 7ρ.), Τουντσερί 6 (2), Σαβάς 1, Γκονλιούμ 4, Αρσλάν 11 (3), Ασίκ 4, Αλντεμίρ.
ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ (Λεμάνις): Μπρόκχοφ 5 (1), Γκίμπσον, Ινγκλς 10 (1τρ., 6ρ.), Νιούλεϊ 3, Ντελαβεντόβα 13 (2τρ., 5ασ.), Μπέρστοου 10, Έξουμ, Μπέινς 15 (7ρ.), Άντερσεν 6 (6ρ.), Μότουμ 2, Τζαγουάι.