Ο Προμηθέας Πάτρας έκανε το 3-2 στη σειρά των αγώνων στα play off της Α2 κόντρα στον Εθνικό και με το 68-60 στο κλειστό του Εσπέρου, πήρε το εισιτήριο που τον φέρνει αντίπαλο του Φάρου Κερατσινίου στο… κυνήγι της Α1. Ο “τελικός” των δύο θα διεξαχθεί το προσεχές Σάββατο (12/6), με το Φάρο να χρειάζεται μόλις μία νίκη, καθώς μεταφέρονται τα αποτελέσματα των αναμετρήσεων μεταξύ των ομάδων στη διάρκεια της κανονικής περιόδου.

Η ομάδα του Μάκη Γιατρά βρέθηκε πίσω στο σκορ με διαφορά 10 πόντων στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο η άμυνα με αλλαγές άρχισε σιγά σιγά να προκαλεί τεράστια επιθετικά προβλήματα στον Εθνικό. Οι γηπεδούχοι έβαλαν 28 πόντους με 5/8 τρίποντα στην πρώτη περίοδο, από εκεί και πέρα όμως το καλάθι άρχισε να μοιάζει με δαχτυλήθρα… Ο Εθνικός σημείωσε μόνο 11 πόντους στη δεύτερη περίοδο, όσους και στην τρίτη, την ίδια ώρα που ο Προμηθέας είχε σαφώς καλύτερη επιθετική λειτουργία, με τον Πέτρο Γερομιχαλό να κάνει εξαιρετική δουλειά κάτω από τα δύο καλάθια και τον Βλάντιμιρ Πέτροβιτς να βάζει μεγάλα μακρινά σουτ.

Ένα από αυτά ήταν και το τρίποντο που έκανε το σκορ 58-61, σε ένα σημείο που ο Προμηθέας αδυνατούσε να σκοράρει απέναντι στην άμυνα ζώνης (2-3) που έπαιξε επί 15 και πλέον λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο ο Γιώργος Καλαφατάκης. Οι Πατρινοί είχαν 0/8 τρίποντα μέχρι το τρίποντο του Πέτροβιτς στην τέταρτη περίοδο, από εκεί και πέρα όμως δεν κοίταξαν ξανά πίσω τους. Οι προσωπικές ενέργειες του Βασιλόπουλου δεν είχαν αποτέλεσμα και ο Προμηθέας  κράτησε σφιχτά τη νίκη και την πρόκριση στους Τελικούς των πλέι οφ.

Δεν έχαναν σουτ οι Μαχητές!

Στην αναμέτρηση των play out οι Μαχητές Δόξας Πεύκων ήταν πολύ πιο… μαχητικοί από τον Πανερυθραϊκό και πανηγύρισαν την παραμονή τους στην κατηγορία, στέλνοντας τον σύλλογο της Νέας Ερυθραίας στη Β΄ εθνική. Η ομάδα του Χατζηκυριακίδη ήταν ανώτερη από το πρώτο λεπτό έως το τελευταίο δευτερόλεπτο κι έφτασε πολύ άνετα στο τελικό 86-63 και το 3-2 στη σειρά, εξασφαλίζοντας την παραμονή της στην κατηγορία…

Παρά τη μεγάλη κρισιμότητα της αναμέτρησης, η ομάδα του Λευτέρη Χατζηκυριακίδη βρέθηκε σε καταπληκτική ημέρα επιθετικά. Οι Μαχητές ξεκίνησαν το ματς με 7/10 τρίποντα και το έκλεισαν με 12/19, μετατρέποντας σε μονόλογο τον αγώνα από πολύ νωρίς, καθώς προηγήθηκαν με 22-8 στο 8′, την ανέβασαν στο +19 μέχρι το τέλος του ημιχρόνου και την κράτησαν πάνω από τους 20 πόντους σχεδόν σε όλο το δεύτερο εικοσάλεπτο.