ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΚΥΠΕΛΛΟ: Με… φόρα στον τελικό οι ΗΠΑ (+vd)

fariedΣυνηθίζεται στο δεύτερο ημίχρονο να μην… παίζονται και έτσι έπραξαν και απέναντι στη Λιθουανία με τις ΗΠΑ να επικρατούν άνετα με 96-68 και να παίρνουν το πρώτο εισιτήριο για τον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Ο επιθετικός οίστρος των ΗΠΑ στις αρχές της τρίτης περιόδου ήταν αρκετός για να σκορπίσει τα όνειρα των Λιθουανών καθώς οι Αμερικανοί πήραν προβάδισμα με 18 (50-35 στο 22′) πόντους, ενώ με το πέρασμα των λεπτών η η διαφορά έπαιρνε την ανιούσα +30 (76-46) κάτι που όπως φάνηκε ήταν αρκετό για να δώσει στις ΗΠΑ τη νίκη.

Ενα ημίχρονο μπόρεσαν οι παίκτες του Γιόνας Καζλάουσκας να μείνουν κοντά στο σκορ, καθώς οι Αμερικανοί δεν έδειχναν και τρομερή διάθεση (είχαν μόλις 11/30 δίποντα). Ολα αυτά άλλαξαν στο τρίτο δεκάλεπτο, έτρεξαν 10-0 σερί από το 20′ έως το 22′ και έφτασαν τη διαφορά στο +18. Η τελευταία περίοδος είχε απλά διαδικαστικό χαρακτήρα, με τις ΗΠΑ να κρατούν το προβάδισμα και στο τέλος να κατακτούν τη νίκη που τους οδηγεί στο τελικό.

Στο τέλος παρολίγον να γίνει επεισόδιο μεταξύ του Ντάριους Λαβρίνοβιτς και του Ντεμάρκους Κάζινς το οποίο έληξε άμεσα, ενώ στο 18′ ο σέντερ των Κινγκς εκνευρίστηκε από την αγκωνιά που δέχτηκε στο λαιμό από τον Βαλαντσιούνας, με αποτέλεσμα να απειληθεί και τότε επεισόδιο.

ΗΠΑ-ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ 96-68
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-16, 43-35, 76-49, 96-68

ΗΠΑ (Σιζέφσκι): Κάρι 13 (3), Τόμπσον 16 (2), Ρόουζ 4, Φαρίντ 9, Γκέι 3 (7ρ.), ΝτεΡόζαν, Ερβινγκ 18 (2), Πλάμλι 2, Κάζινς 7, Χάρντεν 16 (2), Ντέιβις 8, Ντράμοντ.
ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ (Καζλάουσκας): Πότσιους 10 (1), Γιουσκεβίτσιους 12 (10/10β.), Κουζμίνσκας 15 (6/8ασ., 9ρ.), Ντ. Λαβρίνοβιτς 9 (1), Ματσιούλις 2, Σεϊμπούτις 3, Γιασάιτις, Μοτιεγιούνας 2, Κ. Λαβρίνοβιτς, Γιανκούνας, Βαλαντσιούνας 15 (11/13β., 7ρ.), Βασιλιάουσκας