ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΚΥΠΕΛΛΟ: Ξέσπασαν στο 2ο ημίχρονο οι ΗΠΑ (+vd)

thompsonΑκόμα και στις κακές επιθετικές βραδιές του, όταν δεν μπορούν να βάλουν σουτ, οι Αμερικανοί μπορούν πάντα να παίξουν άμυνα. Αυτό έκαναν στην τρίτη περίοδο και “καθάρισαν” εύκολα τη Σλοβενία 119-76 στον δεύτερο προημιτελικό της ημέρας, κλείνοντας ραντεβού με τη Λιθουανία στους “4” του Παγκοσμίου Κυπέλλου (Πέμπτη στις 22:00).

Οι Τόμπσον, Ντέιβις, Φαρίντ και Ερβινγκ ξεχώρισαν από τις ΗΠΑ, οι οποίες έπαιξαν πολύ κακό μπάσκετ στο πρώτο ημίχρονο, αυτό όμως δεν τους εμπόδισε να έχουν συνέχεια το προβάδισμα. Αν και ξεκίνησαν το παιχνίδι με 1/11 σουτ, τα 14 επιθετικά ριμπάουντ που μάζεψαν στην πρώτη περίοδο (!) τους επέτρεψαν να ανανεώνουν συνέχεια τις κατοχές και εν τέλει να βρίσκουν τον τρόπο να σκοράρουν μέσα από το “ζωγραφιστό”. Το στοιχείο, βέβαια, που απλοποίησε τα πράγματα για την ομάδα του Μάικ Σιζέφσκι ήταν η άμυνα και συγκεκριμένα αυτή που έπαιξαν στην τρίτη περίοδο.

Στο συγκεκριμένο δεκάλεπτο οι Αμερικανοί ανέβασαν την ένταση στην άμυνα τους, δημιούργησαν πολλά λάθη και εν συνεχεία σημείωσαν εύκολα καλάθια στο ανοιχτό γήπεδο, μετατρέποντας έτσι το 49-44 σε 83-61. Κάποια στιγμή άρχισαν να μπαίνουν και τα σουτ, οι Σλοβένοι παραδόθηκαν αμαχητί και από εκεί και πέρα άρχισε το σόου για τους παίκτες του Σιζέφσκι, οι οποίοι έκαναν 8 καρφώματα μόνο στην τέταρτη περίοδο!

Οπως ήταν φυσικό από τη στιγμή που οι Σλοβένοι χαλάρωσαν τελείως, η διαφορά μεγάλωνε συνεχώς μέχρι το τέλος του ματς (έφτασε μέχρι και το +45 στο 39′) για τις ΗΠΑ, που έβαλαν 60 πόντους μέσα από τη ρακέτα και 42 στον αιφνιδιασμό, ενώ μάζεψαν 24 επιθετικά ριμπάουντ (16 παραπάνω συνολικά), μοίρασαν 21 ασίστ και προκάλεσαν 25 λάθη.

ΣΛΟΒΕΝΙΑ-ΗΠΑ 76-119
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-29, 42-49, 64-86, 76-119
ΣΛΟΒΕΝΙΑ (Ζντοβτς): Μπάλαζιτς 9 (1), Σλόκαρ 7 (1), Νίκολιτς, Πρέπελιτς 9 (1), Μούριτς 6, Μπλάζιτς, Ζούπαν 2, Ντράγκιτς Γκ. 13 (1), Ντράγκιτς Ζ. 11 (2), Λόρμπεκ 12 (1), Κλόμπουτσαρ 3 (1), Όμιτς 4.

ΗΠΑ (Σιζέφσκι): Κάρι 6, Τόμπσον 20 (4), Ρόουζ 12, Φαρίντ 14 (10ρ.), Γκέι 7 (2), ΝτεΡόζαν 6, Ερβινγκ 12 (1ρ., 4κλ.), Πλάμλι 4, Κάζινς 9 (3κλ.), Χάρντεν 14 (2), Ντέιβις 13 (11ρ., 3κ.), Ντράμοντ 2.