ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΚΥΠΕΛΛΟ: Πρόσω ολοταχώς οι Σλοβένοι (+vd)

slokarΟ Γιούρε Ζντοβτς το διατυμπανίζει από τότε που ξεκίνησε την προετοιμασία με την ομάδα του: Η Σλοβενία πήγε στην Ισπανία έχοντας πολύ υψηλές βλέψεις. Η νίκη επί της Δομινικανής Δημοκρατίας με 71-61 ήταν απλά άλλο ένα βήμα προς τη σωστή κατεύθυνση για τη Σλοβενία.

Παρά το κακό ξεκίνημα και το άσχημο μπάσκετ που έπαιξε στα πρώτα 15 λεπτά, η Σλοβενία συνήλθε γρήγορα. Εφαλτήριο αποτέλεσε το σερί 15-0 με το οποίο ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο, όταν μετέτρεψε το εις βάρος της 23-28 σε 38-28 μέσα σε τέσσερα λεπτά. Η διαφορά ανέβηκε ακόμα περισσότερο στο τρίτο δεκάλεπτο για τη Σλοβενία, η οποία ξέφυγε με 46-31 στο 24′ και δεν έχασε ξανά το προβάδισμα, παρά την απέλπιδα προσπάθεια της νοτιοαμερικανικής ομάδας να “γυρίσει” το ματς.

Οι Δομινικανοί κατάφεραν να ρίξουν τη διαφορά μέχρι τους δύο πόντους (52-54) στην τέταρτη περίοδο αλλά το νέο ξέσπασμα από την ομάδα του Ζντοβτς ήρθε την κατάλληλη στιγμή. Η Σλοβενία ξέφυγε πάλι με διψήφια διαφορά στο 38′ (67-57) και έλεγξε χωρίς περαιτέρω προβλήματα το παιχνίδι, παίρνοντας την πρόκριση στους “8” για δεύτερη συνεχόμενη διοργάνωση.

ΔΟΜΙΝΙΚΑΝΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ-ΣΛΟΒΕΝΙΑ 61-71
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-15, 28-38, 48-54, 61-71
ΔΟΜΙΝΙΚΑΝΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ (Αντίγκουα): Σόσα 6 (1), Φορτούνα, Κορονάντο 3, Λιζ, Γκαρσία 7 (1), Φελντέιν 18 (8ρ.), Βάργκας 3 (8ρ.), Σάντσες, Μπάεζ 9, Ραμόν 3, Μαρτίνες 12 (11ρ., 3κλ.).
ΣΛΟΒΕΝΙΑ (Ζντοβτς): Μπάλαζιτς 7 (1), Σλόκαρ 9 (1), Πρέπελιτς 5 (1), Μούριτς, Μπλάζιτς 2, Ζούπαν 3 (1), Ντράγκιτς Γκ. 12 (6ασ., 6λ.), Ντράγκιτς Ζ. 18 (2τρ., 4κλ.), Λόρμπεκ 8, Κλόμπουτσαρ 5, Όμιτς 2.