gelabale-gallia“Με τη ψυχή στο στόμα” η Γαλλία πήρε τη νίκη επί της Κροατίας με 69-64 και πήρε την πρόκριση για τους «8» του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Οι “τρικολόρ” έχοντας τα τελευταία πέντε λεπτά 3/3 τρίποντα κατάφεραν να κρατήσουν την απόσταση ασφαλείας και στο τέλος χάρη στην αστοχία των Κροατών κατάφεραν να πάρουν τη νίκη που τους πήγε στην επόμενη φάση.

Οι Κροάτες μπήκαν δυναμικά στο παιχνίδι αιφνιδιάζοντας τους Γάλλους. Σάριτς και Μπογκντάνοβιτς ήταν σε καλή φόρμα (και οι δύο είχαν τους 13 από τους 15 πόντους της πρώτης περιόδου) δίνοντας προβάδισμα στην Κροατία με 15-7 στο 10′. Η αφύπνιση των Γάλλων στη συνέχεια, αλλά και η καλή άμυνα πάνω στο Σάριτς έφερε το 12-3 επιμέρους σκορ δίνοντας για πρώτη φορά προβάδισμα στους “τρικολόρ” (19-18 στο 17′), για να ολοκληρωθεί το ημίχρονο με 23-22.

Το τρίτο δεκάλεπτο άνηκε στους Γάλλους, η καλή άμυνα οδήγησε τους Κροάτες σε λάθη, ενώ δεν μπορούσαν να περάσουν τη μπάλα στη ρακέτα. Η Γαλλία έκλεβε τη μπάλα και κάπως έτσι πήρε διψήφια διαφορά η οποία άγγιξε τους 16 πόντους (46-30) στο 29′. Ακολούθησαν τα σουτ των Μπογκντάνοβιτς και Τόμιτς, οι οποίοι μείωσαν στο 30′ (46-34).  Τα πράγματα άλλαξαν στην τελευταία περίοδο η Κροατία τα πρώτα τρία λεπτά της περιόδου σημείωσε 11 πόντους μειώνοντας σε 45-52.  Οι Γάλλοι διατηρούσαν τη διαφορά με τρίποντα (60-51), αλλά η Κροατία κατάφερνε να τρυπώνει στην άμυνα και να βάζει τα σουτ (66-61), μέχρι που ο Μπογκντάνοβιτς με τρίποντο 52΄΄ πριν από τη λήξη έκανε το ματς ντέρμπι. Ακολούθησαν χαμένα τρίποντα και από τις δύο πλευρές (Ντιότ-Μπογκντάνοβιτς), ενώ στη συνέχεια ένα φάουλ του δεύτερου έστειλε τον Ερτέλ στη γραμμή των βολών και με 2/2 έγραψε το 68-64, ενώ ο Σίμον αστόχησε σε δύο προσπάθειες τριών πόντων και ο Μπατούμ με μια βολή διαμόρφωσε το τελικό 69-64.

ΓΑΛΛΙΑ-ΚΡΟΑΤΙΑ 69-64
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 7-15, 23-22, 46-34, 69-64
ΓΑΛΛΙΑ (Κολέ): Ερτέλ 10 (1), Μπατούμ 14 (4κλ.), Ντιό 2 (5ασ.), Λοβέρν 8 (1), Τζάκσον, Φουρνιέ 13 (1), Πιετρούς 6, Γκομπέρ 2, Ντιαό 3 (1), Ζελαμπάλ 11 (1).

ΚΡΟΑΤΙΑ  (Ρέπεσα): Τόμιτς 17, Λαφαγιέτ 2, Μπογκντάνοβιτς 27 (3), Σάριτς 4 (7ρ., 3κλ.), Ρούντεζ 3 (1), Ούκιτς, Σίμον 6 (1), Μάρκοτα 3 (1), Ζόριτς 2.