ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΚΥΠΕΛΛΟ (1ος όμιλος): “Διαστημική” Ισπανία (+vds)

bogdanovicΔύο φάουλ ήταν αρκετά για να αλλάξουν όλη τη ροή στον εναρκτήριο αγώνα της ημέρας για τον 1ο όμιλο. Δύο διαδοχικά φάουλ που χρεώθηκε ο Χαμέντ Χαντάντι συγκεκριμένα, το ένα αυστηρό το άλλο… ανύπαρκτο. Μία τέτοια λεπτομέρεια άλλαξε όλο το ματς και βοήθησε την ούτως ή άλλως καλύτερη Σερβία να φτάσει άνετα στη νίκη επί του Ιράν με 83-70 και να εξασφαλίσει ουσιαστικά την πρόκριση στην επόμενη φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Ο Χαντάντι είχε 22 πόντους με 9/9 δίποντα μέχρι το σημείο που χρεώθηκε το τέταρτο φάουλ, από εκεί και πέρα όμως οι Σέρβοι εκμεταλλεύτηκαν την αδυναμία του Ιρανού σέντερ να αμυνθεί, έβαλαν τη μπάλα στη ρακέτα και αίφνης άρχισε ένα τελείως διαφορετικό παιχνίδι. Η Σερβία έκανε ένα σερί 18-0 στο τέλος της δεύτερης και στην αρχή της τρίτης περιόδου και πολύ γρήγορα το σκορ άνοιξε. Η ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς ξέφυγε μέχρι και με 20 πόντους διαφορά στο δεύτερο ημίχρονο και δεν δυσκολεύτηκε να σημειώσει τη δεύτερη νίκη της, έχοντας κορυφαίους τους Μπιέλιτσα, Μπογκντάνοβιτς, Ραντούλιτσα και Τεόντοσιτς.

gioul-llul“Αγκάλιασαν” την πρώτη θέση οι Ισπανοί

Οι Ισπανοί για ακόμα έναν αγώνα έδειξαν πως είναι αποφασισμένοι για το χρυσό! Κόντρα στη Βραζιλία οι “φούριας ρόχας” έκαναν μία… διαστημική εμφάνιση παίρνοντας τη νίκη με 82-63 αγκαλιάζοντας την πρώτη θέση του ομίλου κάτι που σημαίνει ότι η εθνική ομάδα την αποφεύγει στην επόμενη φάση.

Ο Πάου Γκασόλ δεν έχανε τίποτα (ξεκίνησε με 6/6 δίποντα) με αποτέλεσμα η διαφορά να εκτοξευτεί στο +16 (30-14) στο πρώτο δεκάλεπτο. Με το πέρασμα των λεπτών βρήκαν ρυθμό και οι υπόλοιπο παίκτες. Γιουλ και Ροντρίγκεθ ήταν σε φανταστική μέρα και έτσι η διαφορά παρέμενε σε όλο το ματς σε διψήφια επίπεδα.  Τα πράγματα δεν άλλαξαν ούτε στην επανάληψη με την Ισπανία να φτάνει στο τέλος σε μία άνετη νίκη.

Διαδικαστική υπόθεση ήταν το παιχνίδι της Γαλλίας με την Αίγυπτο, την οποία διέλυσε 94-55. Οι “μπλε” έκαναν από νωρίς τα πράγματα εύκολα, καθώς πήραν το προβάδισμα από το 12ο δευτερόλεπτο και δεν το έχασαν ποτέ. Η ομάδα του Κολέ πήρε 46 πόντους μέσα από τη ρακέτα και είχε εξωπραγματική αναλογία ασίστ/εύστοχων σουτ (31/38), μαζεύοντας και 18 ριμπάουντ παραπάνω.