Παγκόσμιο Κύπελλο: Στον τελικό η Ισπανία, νίκησε στην 2η παράταση την Αυστραλία

Στον τελικό 13 χρόνια μετά! Τι και αν βρέθηκε να κυνηγάει στο σκορ σε όλο το δεύτερο ημίχρονο, στο τέλος η Ισπανία κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι, να το πάει στην δεύτερη παράταση και εκεί να πάρει τη νίκη με 95-88 και να πάρει το πρώτο εισιτήριο του τελικού στο Παγκόσμιο Κύπελλο που διεξάγεται στην Κίνα.

Δύο τρίποντα του Χ. Ερνανγκόμεθ έκαναν το 11-6, 4, Γκούλντινγκ και Ντελαβεντόβα απάντησαν δίνοντας προβάδισμα στην Αυστραλία (12-11, 5′). Το παιχνίδι συνέχισε να πηγαίνει πόντο πόντο έως το τέλος της πρώτης περιόδου, με τον Γιουλ να πετυχαίνει buzzer beater τρίποντο κάνοντας το 22-21. Με τον Μιλς να είναι εξαιρετικός, οι «Boomers» έτρεξαν 6-0  σερί κάνοντας το 32-24 στο 15′ για να ολοκληρωθεί το ημίχρονο με 37-32.

Στη συνέχεια τα «καγκουρώ» ξέφυγαν και με +11 (39-50, 25′), αλλά οι Ισπανοί απάντησαν με 15-4 μειώνοντας στο 30′ σε 51-55. Οι «φούριας ρόχας» συνέχισαν να πιέζουν και κάπως έτσι η διαφορά έφτασε στο καλάθι (65-67, 37′). Ο Γκασόλ μείωσε στον πόντο (69-70, 38′) κι έπειτα οι διαιτητές δίχασαν με την απόφασή τους για φάουλ του Μπόγκουτ στον Γκασόλ αρχικά (71-70) κι έπειτα του Κλαβέρ στον Μιλς (71-71). Ο Ρούμπιο σούταρε πίσω από το κέντρο, η μπάλα βρήκε στο σίδερο και βγήκε εκτός, με το ματς να οδηγείται στην παράταση.

Εκεί, ο Γκασόλ έκανε το 76-71, 41′), οι Αυστραλοί ισοφάρισαν (76-76, 43′) και το ματς οδηγήθηκε σε δεύτερη παράταση. Στο δεύτερο έξτρα πεντάλεπτο, δύο τρίποντα του Γιουλ έγραψαν το 90-82, 48′) καγια να ακολουθήσει ο Γκασόλ, φτάνοντας έτσι στο τελικό 95-88.

O Μαρκ Γκασόλ ήταν ο κορυφαίος της αναμέτρησης σημειώνοντας 33 πόντους από 8/10 δίποντα, 3/9 τρίποντα και 8/8 βολές,6 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-21, 32-37, 51-55, 71-71, 80-80, 95-88