Παγκόσμιο Κύπελλο U19: Τα αποτελέσματα της 2ης ημέρας

Οι εκπλήξεις συνεχίζονται από το Μάλι στο Παγκόσμιο Κύπελλο Εφήβων του Ηρακλείου. Η πρωταθλήτρια Αφρικής νίκησε και τον Καναδά 71-70, παρότι σούταρε με ποσοστό 31,8% και πέταξε στα σκουπίδια μία διαφορά 12 πόντων στα τελευταία 4’, επιτρέποντας στην αμερικανική ομάδα να ισοφαρίσει με 1/2 βολές του Μπράουν στα 47’’. Ο Ντράμε κέρδισε πάντως φάουλ στην επόμενη επίθεση, ευστόχησε σε μία βολή και στην τελευταία κατοχή ο Λόσον αστόχησε στο τρίποντο της νίκης.

Περίπατο έκανε στο άλλο ματς του 2ου ομίλου η Αυστραλία, που διέλυσε την απογοητευτική (πάλι) Λετονία 81-52. Η δευτεραθλήτρια του περσινού EuroBasket Εφήβων σούταρε με ποσοστό 27% και βρέθηκε πίσω στο σκορ ακόμα και με 37 πόντους διαφορά στο δεύτερο ημίχρονο.

Το δύο στα δύο έκανε στον όμιλο της Ελλάδας η Αργεντινή, η οποία δυσκολεύτηκε (και αυτή) απέναντι στις Φιλιππίνες, αλλά επικράτησε με 77-72. Οι “γκαούτσος” ναι μεν δεν είδαν ποτέ την πλάτη των αντιπάλων τους στο ματς και προηγήθηκαν ακόμα και με 15 πόντους διαφορά, ωστόσο οι Φιλιππινέζοι πλησίασαν πολύ στο τελευταίο λεπτό (69-73 στα 33’’), πριν ευστοχήσει ο Ρέγιες σε 4/4 βολές.

Στον 1ο όμιλο οι ΗΠΑ επικράτησαν χωρίς δυσκολία της Λιθουανίας με 102-84. Η αμερικανική ομάδα σούταρε με ποσοστό 58%, κάτι φυσιολογικό πάντως από τη στιγμή που σκόραρε 76 πόντους μέσα από την ρακέτα! Οι Αμερικανοί έκαναν 18 κλεψίματα, μετέτρεψαν σε 33 άκοπους πόντους τα 26 λιθουανικά λάθη και πέτυχαν 40 στον αιφνιδιασμό. Κάπως έτσι είχαν σταθερά ένα άνετο προβάδισμα που έφτασε μέχρι το +19 στην τέταρτη περίοδο και έκαναν φυσιολογικά και αναμενόμενα το 2/2.

Η ανατροπή του πρώτου διημέρου έγινε στο άλλο παιχνίδι του 1ου ομίλου, εκεί όπου η Νέα Ζηλανδία βρέθηκε πίσω στο σκορ με 15 πόντους διαφορά στο 33’, αλλά νίκησε την Σενεγάλη 66-64. Οι “Tall Blacks” μετρούσαν όλους κι όλους 35 πόντους επί τρία δεκάλεπτα, αλλά πέτυχαν 31 στην τέταρτη περίοδο, έχοντας και 6/12 τρίποντα! Η Σενεγάλη δεν εκμεταλλεύτηκε ούτε τα 25 λάθη των αντιπάλων της, ούτε την τελευταία κατοχή, καθώς ο Οσβαλτ έκοψε τον Φαγιέ στο τρίποντο που επιχείρησε στην εκπνοή.

Στον 4ο όμιλο, με τον οποίον διασταυρώνεται και η Ελλάδα στη φάση των “16”, η Σερβία λίγο έλειψε να υποστεί μία απρόσμενη ήττα από το Πουέρτο Ρίκο, αλλά επικράτησε εν τέλει με 75-74. Οι Σέρβοι μάζεψαν 21 ριμπάουντ παραπάνω και προηγήθηκαν με 37-16 στο 12’, έκαναν όμως 22 λάθη και δέχτηκαν 25 πόντους από αυτά, ενώ είχαν και 2/19 τρίποντα. Στο τέλος η Σερβία την γλίτωσε επειδή ο Σαντιάγκο αστόχησε στην εκπνοή σε σουτ από τα τέσσερα μέτρα…

Στο άλλο ματς του 4ου ομίλου η Γαλλία διέλυσε την Κίνα 119-56, έχοντας ποσοστό 69% στα σουτ, 31 ασίστ, 24 κλεψίματα και 44 πόντους από τα 29 λάθη της αντιπάλου της. Οι “τρικολόρ” είχαν ακόμα 74 πόντους μέσα από την ρακέτα και 30 στον αιφνιδιασμό.

Όλα τα αποτελέσματα της 2ης ημέρας:

1ος όμιλος

Τα αποτελέσματα:

Λιθουανία – ΗΠΑ 84-102 (Βένσκους 19 – Χάλιμπερτον 21π., 8/9σ., 8ασ., Κάνινγκχαμ 21, Ρόμπινσον 17π., 8/8δ.)
Νέα Ζηλανδία – Σενεγάλη 66-64 (Πέροτ-Χαντ 14, Ντάρλινγκ 13π., 13ρ. – Φαγιέ Μπ. 18π., 13ρ., 5κλ.)

2ος όμιλος

Καναδάς – Μάλι 70-71 (Έιμπροζ-Χίλτον 16 – Κανουτέ 22, Ντράμε Χ. 15π., 13ρ., 3κ.)
Λετονία – Αυστραλία 52-81 (Κούρουτς 16π., 7ρ. – Μπόουεν 15π., 10ρ.)

3ος όμιλος

Φιλιππίνες – Αργεντινή 72-77 (Ιλντεφόνσο 22π., 10ρ., Σότο 17π., 8ρ., 6κ. – Γκιορντάνο 18)
Ρωσία – Ελλάδα 83-75 (Μιχαϊλόβσκι 20π., 13ρ., 12ασ., Κβιτκόβσκιχ 19, Ερσόβ 16 – Ρογκαβόπουλος 28π., 9/13σ.)

4ος όμιλος

Γαλλία – Κίνα 119-56 (Μακούντου 17π., 7/8δ., Μπουρχίς 15π., 4/4τρ., Ντιμάνς 13π., 5ασ., 6κλ. – Ζιάο 12)
Σερβία – Πουέρτο Ρίκο 75-74 (Πετρούσεβ 23π., 10ρ., 3κ., Πετσάρσκι 21π., 14ρ. – Στρότερ 22)