pannaxiakos panigirikoΑνεβάζοντας στροφές στο δεύτερο ημίχρονο, ο Πανναξιακός επικράτησε του Ηλυσιακού με 73-59 στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 7ης αγωνιστικής.

Οι νησιώτες μπήκαν πολύ δυναμικά και σε συνδυασμό με την αστοχία του αντιπάλου προηγήθηκαν στο 8΄με 19-8 για να ολοκληρωθεί η πρώτη περίοδος με 25-16. Στη συνέχεια όμως, οι παίκτες του Γιαννάκη βρήκαν τα πατήματά τους, βελτίωσαν την άμυνά τους καθώς η Νάξος σε 10 λεπτά πέτυχε μόλις πέντε πόντους και έτσι πλησίασαν με 31-28. Η Νάξος έτρεξε τα πρώτα λεπτά της επανάληψης 7-0 (38-28), ενώ η διαφορά στη συνέχεια ανέβηκε κι άλλο (52-39).  Ο Ηλυσιακός εκμεταλλεύτηκε τη χαλάρωση, με τον Κανελλόπουλο ως πρωταγωνιστή έτρεξαν σερί 10-0 μειώνοντας σε 65-55 στο 36′. Από εκεί και μετά, οι γηπεδούχοι δεν δυσκολεύτηκαν να κρατήσουν το ασφαλές προβάδισμα και να φτάσουν στην πέμπτη τους νίκη.

ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ – ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ  73-59
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-15, 31-28, 52-39, 73-59
Διαιτητές: Νάστος-Ρίζος
ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ ΑΟΝ (Δαμιανίδης): Πολίτης 5 (1), Καρβούνης 4, Καλαβρός, Μαγιντόμπε 9  (3), Μαγγιώρος 1, Καραγιαννίδης, Κυριακόπουλος 4, Μάκαρης 9 (1), Ακτύπης – Γουνές 8 (2). Χριστόδουλος 12, Μυλωνάς 9, Παγώνης 12.
ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ  (Γιαννάκης): Παντελάκης 5 (1), Αρχος 7 (1), Χατζηβερόγλου , Γκόλιας 1, Χούμας 6 (2), Παπαφωτίου 3, Μαλτέζος 7, Κανελλόπουλος 21, Πελίγκος 3, Λιγνός, Θώδος 2, Ολύμπιος 4.