Προκριματικά EuroBasket 2022: Το πανόραμα

Τις πρώτες ομάδες που εξασφάλισαν και μαθηματικά το “εισιτήριο” για την τελική φάση του EuroBasket 2022 μάθαμε σήμερα, καθώς Ελλάδα, Κροατία και Βοσνία θα βρίσκονται στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα, ενώ την παρουσία τους ως διοργανώτριες χώρες έχουν εξασφαλίσει οι Ιταλία, Γερμανία, Τσεχία, Γεωργία.

Το τουρνουά θα ξεκινήσει την 1η Σεπτεμβρίου του 2022 και θα ολοκληρωθεί στις 18 του ίδιου μήνα, με τα νοκ-άουτ παιχνίδια που θα γίνουν όλα στο Βερολίνο και την υπέροχη 02 Arena.

Group C

Η Λιθουανία νίκησε πολύ εύκολα την Αυστρία 77-64 στη Λιουμπλιάνα, ενώ και η Δανία έκαμψε την αντίσταση της Τσεχίας με 91-90.

Group D

Στην τελική φάση του Ευρωμπάσκετ προκρίθηκε η Κροατία, μετά από τη νίκη της επί της Σουηδίας με 87-72 για την τέταρτη αγωνιστική των προκριματικών της διοργάνωσης.

Ο Σέιν Λάρκιν έκανε τη διαφορά για την Τουρκία που επικράτησε της Ολλανδίας με 71-73 και πέτυχε την πρώτη νίκη της στα προκριματικά του Ευρωμπάσκετ 2022.

4. Τουρκία 1-3

Η Γαλλία επικράτησε της Γερμανίας με 86-74 και πλέον φιγουράρει στην κορυφή του Group G των προκριματικών του Ευρωμπάσκετ 2022, έχοντας έναν αγώνα περισσότερο από το Μαυροβούνιο. Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ ως το τέλος της τρίτης περιόδου (61-59) όμως η Γαλλία έκανε επιμέρους 25-15 στο τέταρτο δεκάλεπτο και έφτασε στη νίκη.

Η Μεγάλη Βρετανία φρόντισε να κάνει άνω κάτω τον 7ο όμιλο, καθώς πήρε τη νίκη απέναντι στο Μαυροβούνιο με74-59, καλύπτοντας παράλληλα τη διαφορά με την οποία είχε ηττηθεί στο πρώτο αγώνα (74-81)

Group H

Στην τελική φάση του Eurobasket 2022 προκρίθηκε η Εθνική Ελλάδας, μετά από τη νίκη της Βοσνίας επί της Λετονίας με 79-73, παίρνοντας παράλληλα και αυτοί την πρόκριση για το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα.
Η Βοσνία προηγήθηκε και με 60-42 στο 29′ ενώ αντέδρασαν καλά στην προσπάθεια των Λετονών να φέρουν τούμπα το ματς στην τέταρτη περίοδο, όταν πλησίασαν μέχρι τους τέσσερις πόντους (71-67) στο 37’.

Βουλγαρία – Ελλάδα 78-84 (παρ.)
Βοσνία – Λετονία 79-73