Προκριματικά Eurobasket 2023: Απίθανα πράγματα στη Βουλγαρία

Το πιο συγκλονιστικό παιχνίδι της προκριματικής φάσης του Eurobasket 2023 διεξήχθη στο Μπότεβγκραντ, όπου η Βουλγαρία νίκησε τη Λετονία 110-104 στη δεύτερη παράταση, με τις δύο ομάδες να… αυτοκτονούν από μία φορά η καθεμία. Οι Λετονοί προηγήθηκαν 76-83 στο τελευταίο λεπτό της κανονικής περιόδου, αλλά είδαν τον Μαρίνοφ να στέλνει το ματς στην παράταση με τρίποντο 3,9’’ πριν από τη λήξη.

Στο έξτρα πεντάλεπτο ο Κοστόφ είχε την ευκαιρία να δώσει στη Βουλγαρία τη νίκη με δύο βολές 3,4’’ πριν από το τέλος, έχασε όμως και τις δύο και το εύστοχο τρίποντο των Λετονών από απόσταση 20 μέτρων (!) αποδείχθηκε οριακά εκπρόθεσμο. Τρελό ήταν το φινάλε και στη δεύτερη παράταση, όπου όλα κρίθηκαν όταν ο Ντι Μποστ (26π., 8ασ.) ευστόχησε σε τρίποντο από τα 12 μέτρα με 12,4’’ να απομένουν (και το σκορ 105-103), κερδίζοντας παράλληλα και φάουλ!

Σε δύσκολη θέση έχει μπει από νωρίς στην προκριματική φάση η Τουρκία. Η Σουηδία υποχρέωσε τους Τούρκους σε δεύτερη ήττα σε ισάριθμους αγώνες (87-80), παρότι υπέπεσε σε 24 λάθη -και δέχτηκε 26 πόντους από αυτά. Οι Σουηδοί ευστόχησαν πάντως και στα 15 από τα 30 τρίποντα που επιχείρησαν, είχαν τον έλεγχο σχεδόν σε όλο το ματς και προηγήθηκαν ακόμα και με 15 πόντους διαφορά στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Λούντβιγκ Χάκανσον (23π., 8ασ.) να τους οδηγεί εκ του ασφαλούς.

Δεινοπάθησε πάλι η Λιθουανία, αυτή τη φορά όμως πήρε τη νίκη επί της Τσεχίας με 97-89, χάρις στο εντυπωσιακό σερί 18-0 με το οποίο άρχισε την τέταρτη περίοδο, όταν μετέτρεψε το 62-67 σε 80-67 (35’). Την πρώτη της νίκη στην προκριματική φάση πέτυχε και άλλη μία υπερδύναμη του ευρωπαϊκού μπάσκετ, η Γαλλία, πολύ πιο δύσκολα όμως απ’ ότι δείχνει το τελικό 85-66 επί του Μαυροβουνίου. Οι “μπλε” προηγούνταν με 62-59 στο 31’, αλλά στα επόμενα έξι λεπτά έτρεξαν ένα σερί 15-0 και απλοποίησαν τα πράγματα στον μοναδικό όμιλο όπου όλες οι ομάδες έχουν 1-1. Κι αυτό διότι η Μεγάλη Βρετανία κατέβαλε τη Γερμανία με 81-73, έχοντας σε τρομερή βραδιά τον Λουκ Νέλσον (26π.).

Νέα εντυπωσιακή εμφάνιση έκανε το Βέλγιο, το οποίο προηγήθηκε με 27 πόντους διαφορά στο 27’ (49-76) και νίκησε εκτός έδρας τη Δανία (72-88), με τον Τζόναθαν Τάμπου να τα κάνει όλα (22π., 8ρ., 7ασ., 3κλ.). Το 2-0 έκανε και η Κροατία, καθώς έκλεισε το ματς με την Ολλανδία με σερί 0-9 στα τελευταία τρία λεπτά και έφτασε στη νίκη με 59-69. Τέλος, στον 1ο όμιλο το Ισραήλ δεν άφησε τη Ρουμανία να βάλει καλάθι στα τελευταία πέντε λεπτά και έφτασε εύκολα στη νίκη με το πειστικό 87-63, έχοντας κορυφαίο τον 19χρονο Ντένι Αβντίγια (21π., 8ρ.).

Από τα επτά παιχνίδια που έγιναν την Κυριακή (23/2), αίσθηση προκάλεσαν οι εκτός έδρας νίκες της Πολωνίας στην Ισπανία (69-80) και της Γεωργίας στη Σερβία (90-94), με την ομάδα του Ηλία Ζούρου να ξεπερνάει το κακό ξεκίνημα (24-10 στο 9’) και να έχει στυλοβάτες τους ΜακΦάντεν (33π., 7ασ.), Σερμαντίνι (23π., 11ρ.). Αήττητη παρέμεινε η Ιταλία, η οποία ανέτρεψε μάλιστα διαφορά 14 πόντων, πριν νικήσει την Εσθονία (81-87) στο Τάλιν, ενώ το 2/2 έκανε και η Ουγγαρία, που κατέβαλε την Ουκρανία (60-62) στη Ζαπορίζια χάρις σε λέι-απ του Ρόσκο Άλεν 0,2’’ πριν από τη λήξη. Την ανατροπή της Κυριακής έκανε η Φινλανδία, η οποία νίκησε την Ελβετία (64-69), παρότι στο 15’ βρέθηκε πίσω στο σκορ με 18 πόντους διαφορά (29-11).

Βοσνία – Βουλγαρία (26/11)

* Οι πρώτες τρεις ομάδες από κάθε όμιλο προκρίνονται στην τελική φάση του Eurobasket 2023. Στους ομίλους που συμμετέχουν οι διοργανώτριες χώρες (Τσεχία, Γεωργία, Γερμανία, Ιταλία), προκρίνονται δύο.