Προολυμπιακό τουρνουά (Βελιγράδι): Εύκολα οι Σέρβοι (+vds)

jokicΔιαδικαστική υπόθεση ήταν για τη Σερβία η αναμέτρηση με την Αγκόλα. Η διοργανώτρια του ομίλου δεν χρειαζόταν τη νίκη για να περάσει στην επόμενη φάση, ωστόσο την πέτυχε. Και το έκανε όσο εύκολα φανερώνει το τελικό σκορ (83-60). Οι Σέρβοι δέχτηκαν 23 πόντους στην πρώτη περίοδο αλλά «έσφιξαν» την άμυνα τους από εκεί και πέρα, ανοίγοντας τη διαφορά μέχρι και τους 26 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Νίκολα Γιόκιτς ήταν ο πρώτος σκόρερ των Σέρβων, οι οποίοι μοίρασαν 24 ασίστ και σούταραν με 55% εντός πεδιάς απέναντι στην αδύναμη αφρικανική ομάδα.

2ος όμιλος: Περίπατος των Τσέχων

Στον αγώνα του 2ου ομίλου η Τσεχία νίκησε πολύ εύκολα την Ιαπωνία 87-71 και πήρε κι αυτή την πρόκριση για τους νοκ άουτ αγώνες στο Βελιγράδι, όπου θα αντιμετωπίσει τη διοργανώτρια Σερβία. Οι Τσέχοι δημιούργησαν από νωρίς μία διαφορά 9-13 πόντων και την ανέβασαν μέχρι το +26 στην τέταρτη περίοδο, πριν χαλαρώσουν και επιτρέψουν στους Ιάπωνες να κάνουν ένα σερί 12-0. Ο Παλίζα ήταν ο πρώτος σκόρερ της Τσεχίας με 22 πόντους και 6/14 τρίποντα, ενώ από την πολύ αδύναμη Ιαπωνία ξεχώρισαν οι Τσούγι (18π.), Χιετζίμα (16π.).