Προολυμπιακό τουρνουά (Μανίλα): Πέρασε η Νέα Ζηλανδία! (+vds)

new zealand hakaΗ Νέα Ζηλανδία χάλασε το πάρτι των Φιλιππίνων! Η ομάδα του Πολ Χενάρε νίκησε μέσα στη Μανίλα τους διοργανωτές του ομίλου 89-80 και προκρίθηκε στους νοκ άουτ αγώνες του προολυμπιακού τουρνουά, αφήνοντας παράλληλα εκτός συνέχειας τις Φιλιππίνες. Οι Νεοζηλανδοί έπαιξαν καλύτερο μπάσκετ, άρπαξαν από νωρίς τα ηνία του ματς και δεν τα άφησαν ποτέ.

Με κορυφαίους τα αδέρφια Γουέμπστερ, Τάι Τζακ (25π., 11ρ.) και Κόρι (23π.), οι Νεοζηλανδοί προηγήθηκαν ακόμα και με 13 πόντους διαφορά στο δεύτερο ημίχρονο και άντεξαν στην αντεπίθεση των γηπεδούχων, οι οποίοι έκαναν το σκορ 58-60 στο 32’, με τον Αντρεϊ Μπλατς (30π., 7ρ.) να σκοράρει από παντού. Στη συνέχεια όμως η ομάδα της Ωκεανίας έκανε ένα επιμέρους 16-5 και ουσιαστικά «καθάρισε» το παιχνίδι.

1ος όμιλος: Με τη ψυχή στο στόμα ο Καναδάς

Ο Καναδάς νίκησε σχετικά εύκολα την Τουρκία, απέναντι στη Σενεγάλη πάντως χρειάστηκε να του βγει η ψυχή μέχρι να την καταβάλλει με 58-55 και να κατακτήσει από σήμερα την πρώτη θέση στο προολυμπιακό τουρνουά της Μανίλα! Η ομάδα του Τζέι Τριάνο ναι μεν κρατούσε συνεχώς στα χέρια της το προβάδισμα, εντούτοις δεν μπόρεσε ποτέ να δημιουργήσει μία διαφορά ασφαλείας (δεν thompson - bennett canadaξέφυγε με διαφορά μεγαλύτερη από επτά πόντους) και να “καθαρίσει” το ματς.

Η Σενεγάλη παρέμεινε μέσα στο ματς μέχρι τέλους και παρότι σούταρε με 28% εντός πεδιάς, κατάφερε στο τελευταίο λεπτό να ρίξει τη διαφορά στους δύο πόντους! Είχε μάλιστα και την ευκαιρία να στείλει το παιχνίδι στην παράταση στην τελευταία επίθεση (μετά τις 1/2 βολές του Τζόζεφ στα 3,9΄΄), ωστόσο το τρίποντο του Χανά δεν βρήκε ούτε στεφάνη…