Προολυμπιακό τουρνουά (Μανίλα): Φθηνά τη γλίτωσαν οι Γάλλοι (+vds)

tillieΗ Νέα Ζηλανδία απείχε 7-8 λεπτά από τη μεγάλη έκπληξη. Ήταν η καλύτερη ομάδα στο γήπεδο, είχε το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια και ξέφυγε ακόμα και με 13 πόντους διαφορά στο δεύτερο ημίχρονο. Έστω και στο τέλος, πάντως, η Γαλλία επικράτησε με 66-59. Οι «τρικολόρ», με τους Ζελαμπάλ, Τιγί και Ερτέλ να έρχονται από τον πάγκο και να σημειώνουν όλους τους κρίσιμους πόντους στην τέταρτη περίοδο, κατάφεραν να μετατρέψουν το 38-50 (31’) σε 60-52 στο 36’, απαγορεύοντας στους αντιπάλους τους να βάλουν καλάθι για ένα διάστημα έξι λεπτών!

Αυτό το επιμέρους 22-2 της Γαλλίας αποδείχθηκε αρκετό για να δώσει στην ομάδα του Βενσάν Κολέ τη νίκη, μαζί με την πρώτη θέση του 2ου ομίλου στο προολυμπιακό τουρνουά της Μανίλα. Πάντως, τα μειονεκτήματα της γαλλικής ομάδας ήταν για δεύτερο συνεχόμενο ματς εμφανή, ελλείψει του Γκομπέρ και χωρίς τον Μπατούμ (δεν έπαιξε ούτε δευτερόλεπτο) στο παρκέ, καθώς έχασε 20 αμυντικά ριμπάουντ και είχε 3/20 τρίποντα σε όλο το ματς.

1ος όμιλος: Ο Ντίξον έσωσε την Τουρκία

Έστω και δύσκολα η Τουρκία βρήκε τον τρόπο να νικήσει τη Σενεγάλη 68-62 και να παραμείνει ζωντανή στη διεκδίκηση μιας θέσης στο ολυμπιακό τουρνουά. Αυτό βέβαια είναι κάτι που οφείλει κυρίως σε έναν… Αμερικανό. Ο λόγος φυσικά για τον Μπόμπι Ντίξον, ο οποίος πέτυχε τους τελευταίους 15 πόντους των Τούρκων στα τελευταία dixonτέσσερα λεπτά και τους βοήθησε να υπερκεράσουν το εμπόδιο των Αφρικανών, που για δεύτερη συνεχόμενη μέρα πάλεψαν μέχρι τέλους.

Η Τουρκία τα βρήκε σκούρα απέναντι στη Σενεγάλη. Σούταρε με 32,8% εντός πεδιάς και έχασε τις μάχες των ριμπάουντ (40-51). Εκμεταλλεύτηκε όμως στο έπακρο τα 19 λάθη της Σενεγάλης (πέτυχε 21 πόντους από αυτά) και κατάφερε να διατηρήσει με νύχια και με δόντια τη διαφορά των 3-8 πόντων που είχε σχεδόν σε όλο το δεύτερο ημίχρονο.