Πρωταθλητής ο Αρης, νίκησε τον Εργοτέλη 77-64

Ο Εργοτέλης προσπάθησε, αντιστάθηκε στον Αρη περισσότερο από κάθε άλλη ομάδα, στο τέλος όμως δεν μπόρεσε να κάνει το «θαύμα».

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης επικράτησε των Κρητικών με 77-64 στην παράταση, στον πρώτο αγώνα της 5ης ημέρας του πανελλήνιου πρωταθλήματος παίδων και στέφθηκε πρωταθλήτρια με τον εντυπωσιακό απολογισμό των 30 νικών σε ισάριθμα παιχνίδια καθ’ όλη τη διάρκεια της σεζόν!

Ο Αρης έμοιαζε να έχει τη νίκη στα χέρια του στα τελευταία λεπτά της κανονικής διάρκειας, όταν ο Σταματέλος έκοψε τον Σκάνδαλο στα 10’’ και ο Τσάρος «έγραψε» το 61-57 με 2 βολές στα 8’’. Κι όμως, ο Εργοτέλης έστειλε το παιχνίδι στην παράταση, αφού οι Κοκολάκης, Σκάνδαλος είχαν 4/4 βολές (με τον δεύτερο να ισοφαρίζει στα 0.5’’) και ο Κελεσίδης έχασε τις πιο κρίσιμες (με το σκορ 61-59).

Στην παράταση ο Εργοτέλης έβαλε το πρώτο καλάθι αλλά από εκεί και πέρα ο Αρης έκανε επιμέρους 16-1 (!!!) με τον Αλέξανδρο Βεζένκοφ να βάζει τη σφραγίδα του σε άλλο ένα παιχνίδι, με δύο συνεχόμενα εύστοχα τρίποντα που «καθάρισαν» ουσιαστικά το ματς.

Το τελευταίο πεντάλεπτο δεν είχε φυσικά καμία σχέση με τα όσα προηγήθηκαν στα 40 λεπτά του κανονικού αγώνα, αφού και οι δύο ομάδες μπήκαν μουδιασμένα στο παρκέ. Στη συνέχεια όμως ο Εργοτέλης άρχισε να… ξυπνά καθώς πήρε μικρό προβάδισμα (9-5, 7’). Από εκείνο το σημείο ο Αρης άρχισε να ανεβάζει στροφές και με επιμέρους σκορ 13-5 κατάφερε να πάρει το προβάδισμα και να τελειώσει το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενος με 18-14.

Οι Κρητικοί συνέχισαν να διατηρούν ένα προβάδισμα τεσσάρων πόντων στο δεύτερο δεκάλεπτο. Η πίεση πάνω στον Σκάνδαλο αλλά και η πολύ καλή άμυνα του Εργοτέλη μέσα στην ρακέτα και ειδικότερα πάνω στους ψηλούς δεν επέτρεπε σε καμιά ομάδα να ξεχωρίσει (27-27 17’).

Ο Εργοτέλης και πάλι χάρη στις ατομικές προσπάθειες του Χρήστου Σκάνδαλου κατάφερε να ανακτήσει έναν μικρό… αέρα (38-36 23’) Η απουσία ψηλού από την πλευρά του Εργοτέλη, αφού ο Κρουσταλλάκης (ο μοναδικός “ψηλός” των Κρητικών) ήταν για ώρα εκτός παρκέ χρεωμένος με τέσσερα φάουλ επέτρεψε στον Αρη να τρέξει επιμέρους σκορ 6-2 παίρνοντας αυτός τώρα… ανάσα τεσσάρων πόντων (44-40). Όμως, λίγο αργότερα ο Παπαδογιαννάκης με εύστοχο τρίποντο το ματς στα ίσια (45-45) στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Το ματς συνέχισε έχει σασπένς και στο τέταρτο δεκάλεπτο με το προβάδισμα να αλλάζει… χέρια συνεχώς.  Χαρακτηριστικά ο Σκάνδαλος έκανε το 49-48 στο 33’, ενώ λίγο μετά με τρίποντο ο Δημήτρης Φλιώνης με τρίποντο έκανε το 55-53 στο 38’ και ο Βεζένκοφ διεύρυνε τη διαφορά με δύο βολές.

Ο Εργοτέλης ισοφάρισε 57-57 με δύο συνεχόμενα καλάθια των Κρουσταλλάκη, Σκάνδαλου, αλλά δύο βολές του Καρανώτα, δύο καλές άμυνες του Αρη και η τάπα του Σταματέλου στον Σκάνδαλο στα 10’’ οδήγησαν στο ανατρεπτικό φινάλε, τουλάχιστον μέχρι να αναλάβει δράση ο Βεζένκοφ…

ΑΡΗΣ – ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ 77-64        (61-61 κ.α)
Διαιτητές: Μπλέτσας-Παπαθανασίου
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-14, 33-35, 45-45, 61-61, 77-64
ΑΡΗΣ (Κεσαπίδης-Κυριαζής): Σταματέλος 14 (3), Φλιάτης Γ. 3( 1), Κελεσίδης 2, Βεζένκοφ 31 (2), Τσάρος 10 (1), Καρανώτας 11, Καναράς 6.
ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Χριστοδούλου): Σκάνδαλος Γ., Χατζηανέστης, Διαλλυνάς, Κοκολάκης 14 (2), Χριστοδούλου, Σκάνδαλος Χ. 28 (2), Σπανός 9, Ζαϊμη 2, Μυλωνάς, Παπαδογιάννης 5 (1), Μουστακάκης, Κρουσταλλάκης 6.