Ρίο 2016: Αμφισβήτησε τις ΗΠΑ η Αυστραλία

Carmelo Anthony_Paul George_Kyrie Irving_Team USAΚι όμως, οι Αμερικανοί δεν είναι άτρωτοι! Η Αυστραλία έπαιξε πολύ (πιο) όμορφο μπάσκετ, τους κόντραρε επί 40 λεπτά, τους αμφισβήτησε, στο τέλος όμως οι ΗΠΑ κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με 98-88 χάρις στα μεγάλα σουτ του Καρμέλο Αντονι και του Κάιρι Ιρβινγκ, οι οποίοι σημείωσαν τους 26 (14 και 12 αντίστοιχα) από τους 28 πόντους της ομάδας τους στην τελευταία περίοδο! Σπουδαία εμφάνιση από την πλευρά της Αυστραλίας έκανε ο Πάτι Μιλς (30π.), ο Αντριου Μπόγκουτ έκανε… πλάκα απέναντι στους Τζόρνταν, Κάζινς, ενώ ο Μάθιου Ντελαβεντόβα (11π., 11ασ., 6ρ.) κινούσε όλα τα νήματα στην επίθεση, βοηθώντας τους “μπούμερς” να έχουν για μεγάλο διάστημα το προβάδισμα.

Λύτρωσε τη Γαλλία ο Πάρκερ, πρώτη νίκη για τη Βενεζουέλα

Ο Τόνι Πάρκερ ήταν εκτός αγώνα στη μεγαλύτερη διάρκεια. Όταν έπρεπε να βάλει πάντως το μεγάλο σουτ, το έβαλε. Ένα μακρινό δίποντο από τα 6 μέτρα του άσου των Σπερς με 31 δευτερόλεπτα να απομένουν χάρισε στη Γαλλία τη νίκη επί της Σερβίας με 76-75 στον πρώτο αγώνα του 1ου ομίλου που διεξήχθη στο πλαίσιο της 5ης ημέρας του ολυμπιακού τουρνουά. Εν συνεχεία ο Τεόντοσιτς έκανε λάθος, οι Γάλλοι (ένας Θεός ξέρει τι σκέφτονταν) αστόχησαν στον αιφνιδιασμό αντί να κρατήσουν τη μπάλα και ο Μπογκντάνοβιτς λίγο έλειψε να σκοράρει στο σουτ που επιχείρησε από τα 11-12 μέτρα!

Στο ματς που έκλεισε το πρόγραμμα της ημέρας, η Βενεζουέλα νίκησε δύσκολα την Κίνα 72-68 και διατήρησε τις όποιες ελπίδες έχει για πρόκριση. Η Κίνα, από την άλλη, με τρεις ήττες σε ισάριθμα παιχνίδια γνωρίζει έχασε ουσιαστικά κάθε ελπίδα για πρόκριση στους “8” του τουρνουά.