stefanidisΜε το χρονόμετρο ν’ αγγίζει τα 2,3 δεύτερα ο Χριστόφορος Στεφανίδης “όπλισε” και απ’ τα 6.75 έστειλε τον Κολοσσό Ρόδου στους “8” του κυπέλλου Ελλάδας και κόντρα στον Πανιώνιο (στις 9/10). Οι ροδίτες νίκησαν με 71-69 τη Νέα Κηφισιά, σ’ ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Οι νεοφώτιστοι στην Α1 προσπάθησαν να πετύχουν την έκπληξη και την άγγιξαν, αφού “γύρισαν” απ’ το -14 (42-28 στο 18′) κι έκαναν το ματς ντέρμπι. Στο τελευταίο λεπτό, ωστόσο έκαναν συνεχόμενα λάθη, δίνοντας την ευκαιρία που έψαχναν οι γηπεδούχοι. Στα 8 δεύτερα ο Τσαλδάρης με τρίποντο έφερε την ισοφάριση (68-68), αλλά δεν πρόλαβαν οι νεοφώτιστοι να… χαρούν, αφού ο Στεφανίδης “απάντησε” με το ίδιο νόμισμα (71-68) κι ο Παπαντωνίου έξυπνα έστειλε στη γραμμή των βολών τον Τσαλδάρη, που με 1/2 βολές έγραψε το τελικό 71-69, που φέρνει τους “θαλασσί” κόντρα στον Πανιώνιο στην επόμενη φάση του θεσμού.
Τα δεκάλεπτα: 19-18, 42-33, 56-48, 71-69
ΚΟΛΟΣΣΟΣ Ρ. (Φραγκιάς): Παπαντωνίου 15 (2), Ραμ, Γεωργαλλής 8 (1), Σμιθ 4, Στεφανίδης 7 (1), Σίμπσον 2, Κουκουλάς 3, Τσάμης 14 (1), Προύιτ 8 (1), Όσμπι 10, Δανάς
ΝΕΑ ΚΗΦΙΣΙΑ (Παπαθεοδώρου): Βασίλιεβιτς 1, Λιακόπουλος 5 (1), Διαμαντόπουλος, Κρόκερ 6, Μενουδάκος, Σιούτης 2, Ψαθάς 7, Γκάρετ, Πετροδημόπουλος 5, Γουντς 15, Τσαλδάρης 17 (4), Μπάρλος 11