Ο Ικαρος Ικαρίας αναδείχθηκε πρωταθλητής στην Τοπική Ενωση Σάμου, καθώς νίκησε το Καρλόβασι με 56-55 στον 4ο τελικό που έγινε το μεσημέρι στη Σάμο και κέρδισε τη σειρά με 3-1 νίκες. Η ομάδα της Ικαρίας είχε το προβάδισμα σχεδόν σε όλο το πρώτο ημίχρονο και ξέφυγε με 13 πόντους διαφορά στο 18′ (17-30), αλλά οι γηπεδούχοι “έκλεισαν” τη ψαλίδα στο τέλος του ημιχρόνου και με ένα επιμέρους 18-3 προηγήθηκαν στις αρχές της τρίτης περιόδου με 35-33.

Οι δύο ομάδες πήγαν χέρι – χέρι μέχρι τέλους από εκεί και πέρα, με το πρωτάθλημα να κρίνεται στο τέλος από τη γραμμή των ελευθέρων βολών και συγκεκριμένα από τη μία που έβαλε ο Μυτιληνιού 1 δευτερόλεπτο πριν από τη λήξη, “γράφοντας” το τελικό 55-56. Ετσι ο Ικαρος κατέκτησε τον τίτλο και θα συμμετάσχει στο ειδικό πρωτάθλημα για την άνοδο στη Γ΄Εθνική μαζί με τους πρωταθλητές ΤΕ Χίου (ΒΑΟΛ), TE Λέσβου (Παπάδος Γέρας), TE Σάμου (Ικαρος Ικαρίας), ΤΕ Δωδεκανήσου (Καλλιθέα) και ΕΣΚ Κυκλάδων (Φανάρια Νάξου).

Τα δεκάλεπτα: 9-12, 28-33, 44-44, 55-56