Το πανόραμα του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2019 – Φάση των «16»

Το παιχνίδι μπορεί να ήταν αδιάφορο, όμως αυτό δεν σήμαινε ότι οι Ιταλοί θα το άφηναν έτσι. Και παρότι βρέθηκαν να χάνουν ακόμη και με 46-22 από το Πουέρτο Ρίκο, έκαναν την ανατροπή και με το εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 22-53, προσπέρασαν με 68-75 περίπου 3′ πριν το τέλος του ματς! Με τον Φιλόϊ ερχόμενος από τον πάγκο να είναι αυτός που άλλαξε τη ροή του αγώνα και οδήγησε την Ιταλία στην ανατροπή. Σ’ ένα ματς, πάντως που είχε συνεχείς ανατροπές, με το Πουέρτο Ρίκο να επιστρέφει, να ισοφαρίζει στο τέλος (83-83) με τον Ροντρίγκεζ, σκορ που έμεινε αναλλοίωτο και οδήγησε το παιχνίδι στο έξτρα 5λεπτο… Εκεί όπου οι δύο ομάδες τα έδωσαν όλα, οι διαιτητές χρειάστηκαν τη βοήθεια του instant replay κάμποσες φορές για να τα βγάλουν πέρα με τις δύσκολες φάσεις, μέχρι να βγει ο νικητής. Που κρίθηκε στην τάπα του Τεζιτόρι στον Ροντρίγκεζ (με το σκορ στο 87-90) και το αμυντικό ριμπάουντ του Μπελινέλι μετά το άστοχο τρίποντο του Χουέρτας και την ευστοχία του, που έδωσε τη νίκη στους Ιταλούς με 94-89.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-13, 46-26, 64-50, 83-83 (κ.α.), 89-94

Η Αργεντινή κατέβαλε την Πολωνία με 91-65 και έγινε η πρώτη  ομάδα που έκανε το 5-0 στο Παγκόσμιο Κύπελλο, παίρνοντας αήττητη το εισιτήριο για τους “8” της διοργάνωσης.
Η Αργεντινή μπήκε δυνατά, ήταν επιβλητική κάτω από το καλάθι καταφέρνοντας να πάρει τα ηνία. Με 30/43 δίποντα ήταν υπεραρκετά για να της δώσουν διαφορά 31 πόντων “καθαρίζοντας” από το τρίτο δεκάλεπτο την υπόθεση της νίκης και της πρώτης θέσης.

Για ακόμα μία φορά, ο Λουίς Σκόλα, ήταν εξαιρετικός πετυχαίνοντας 21 πόντους (με 1 τρίποντο), μάζεψε 6 ριμπάουντ και μοίρασε και 3 ασίστ.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-20, 27-42, 41-70, 65-91

Η Ισπανία πραγματοποίησε μία εξαιρετική εμφάνιση παίρνοντας τη νίκη, απέναντι στη μέχρι πρότινος αήττητη Σερβία με 81-69  και εξασφάλισε την πρώτη θέση στον όμιλο, που συνεπάγεται ότι θα παίξει με την Πολωνία στους “8”.
Η Σερβία προηγήθηκε με 20-10 στο 10. Στη συνέχεια η ψηλή πεντάδα των Σέρβων δεν… πέτυχε με αποτέλεσμα, οι παίκτες του Σκαριόλο να προηγηθούν με 45-37.  Η διαφορά έφτασε μέχρι το +21 (63-42 στο 26′) για τη “φούρια ρόχα” την ίδια ώρα που ο Νίκολα Γιόκιτς αποβλήθηκε (με τεχνική ποινή, δύο λεπτά αφότου είχε χρεωθεί με αντιαθλητικό φάουλ)! Ωστόσο,  Γιόβιτς – Μπογκντάνοβιτς – Μίτσιτς κατάφεραν να ροκανίσουν τη διαφορά μειώνοντας στους 8, αλλά και πάλι, οι Ισπανοί κατάφεραν να κρατήσουν ασφαλή απόσταση και να πάρουν τη νίκη.
Ο Ρίκι Ρούμπιο είχε 19 πόντους (3/10 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 7/7 βολές), 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 λάθος και 1 κλέψιμο.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-20, 45-37, 67-56, 81-69.

Απίστευτη νίκη πέτυχε η Ιταλία, η οποία ανέτρεψε διαφορά 26 πόντων και πήρε τη νίκη στην παράταση σε βάρος του Πουέρτο Ρίκο με 94-89.
 Οι Λουίτζι Ντατόμε και του Αλεσάντρο Τζεντίλε δεν αγωνίστηκαν στο παιχνίδι και έτσι οι Μάρκο Μπελινέλι και του Ντανίλο Γκαλινάρι πήραν τα ηνία, με τον πρώτο να σημειώνει 27 πόντους και τον Γκαλινάρι να πετυχαίνει 22  (με 5/14 σουτ και 9/9 βολές).
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-13, 46-26, 64-50, 83-83, 89-94

Νίκη γοήτρου και για τη Ρωσία, που επικράτησε της Βενεζουέλας με 69-60, με τον Αντρέι Βοροντσέβιτς να αγγίζει το double – double με 17 πόντους και 9 ριμπάουντ, αλλά και τον Γκρίγκορι Μοτοβίλοφ να μπαίνει στο τρίτο δεκάλεπτο και να βελτιώνει αισθητά την εικόνα της ρωσικής ομάδας.
Δεκάλεπτα: 10-13, 27-27, 42-48, 60-69