Φιλική ήττα από τον Αρη

kavalaΤην ήττα γνώρισε η Καβάλας από τον Αρη με 81-69, σε φιλικό παιχνίδι που διεξήχθη κεκλεισμένων των θυρών αγώνα που έγινε στο «Nick Galis Hall».

Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη ξεπέρασε το κακό ξεκίνημα (στο δεκάλεπτο το σκορ ήταν 14-22) και πετυχαίνοντας εννιά τρίποντα στη δεύτερη περίοδο, πήρε το προβάδισμα με 36-26 στο 15’ (τέσσερα τρίποντα σε 2 λεπτά ο Πάσαλιτς) και έκλεισε το ημίχρονο στο 48-44 (άλλα τρία τρίποντα ο Βεζένκοφ και από ένα οι Γκίκας, Ριντ).

Ο Αρης έφτασε στο +9 (53-44) αλλά η Καβάλα αντέδρασε (53-54), πριν το 60-59 του 30’.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι βελτίωσαν την άμυνά τους και επέτρεψαν μόλις 10 πόντους στον αντίπαλο, οι έξι εκ των οποίων επιτεύχθηκαν στο ξεκίνημα της περιόδου. Μετά το 60-65 οι κιτρινόμαυροι» έκαναν σερί 19-0 και πέρασαν με 79-65, πριν το τελικό 81-69.

ΔΕΚΑΛΕΠΡΑ: 14-22, 48-44, 60-59, 81-69.
ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Τόμας 6, Αντεγκμπόγιε 4, Γκίκας 10 (3), Πουλιανίτης 2, Πάσαλιτς 14 (4), Μούρτος 6, Ριντ 9 (2), Καραθανάσης, Βεζένκοφ 22 (6), Μανωλόπουλος, Νέιμικ 7, Σίμτσακ 1, Χαρίσης.
ΚΑΒΑΛΑ (τΤζήμας): Κρστέφσκι 6, Τότσιος 7, Καλαμπάκας 8, Κατσαρές 2, Καραποστόλου 12 (2), Αγγελακόπουλος 9 (1), Παπαρέγκας 9 (3), Γκέλιος, Χαρισμίδης 6, Βελισσαρίου, Καλαϊτζίδης, Καράμπουλας 9 (1).